Bimbrownia - problem

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gianni777
Posty: 117
Rejestracja: 11 sie 2007 15:13
Lokalizacja: Lublin

Bimbrownia - problem

Post autor: Gianni777 »

Moje akwa ma jakieś 1,5 tygodnia. Kilka dni temu włożyłem do niego 2 młode gupiki z własnej hodowli jako startery. Wszystko było ok, nawet po podłączeniu bimbrowni. Dodam, że w dzień nie dawałem napowietrzania tylko delikatny ruch tafli wody z filtra. Myślałem, że stężenie CO2 jest odpowiednie gdyż po kilku dobach pracy bimbrowni z gupikami było wszystko w porządku. Dlatego postanowiłem kupić 5 kirysków pstrych, żeby przyspieszyć stabilizację zbiornika. Po ich wpuszczeniu wszystkie leżały na dnie z trudem łapiąc powietrze, jeden nawet był unoszony przez prąd przy powierzchni. Gupiki w tym czasie pływały normalnie, nic się z nimi nie działo. Natychmiast wyłączyłem bimbrownię i włączyłem napowietrzanie w filtrze. Po około 2-3 godzinach wszystkie kiryski odżyły. Teraz jest wszystko w porządku. Mam pytanie czy mogę włączyć bimbrownię? Czy zaistniała sytuacja była spowodowana nagłą zmianą warunków (sklep - moje akwa) w jakich przebywały kiryski i czy teraz po oswojeniu się z wodą włączenie bimbrowni im nie zaszkodzi?
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Zapewne wsadziles nowe rybki od razu do akwa i nie przyzwyczailes ich do nowych parametrow wody. Masz szczescie, ze rybki nie pozdychaly.
Teraz mozesz juz podlaczyc bimbrownie. Jednak kontroluj nasycenie CO2 aby pH zbyt szybko nie spadalo.
Podaj prosze litraz Twojego akwa.
Marcin!
Awatar użytkownika
Gianni777
Posty: 117
Rejestracja: 11 sie 2007 15:13
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gianni777 »

Akwa ma 80 litrów. Jeszcze jedno pytanie: napowietrzać w dzień czy tylko filtrować?
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

podawanie CO2 i napowietrzanie raczej mija się z celem
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Napowietrzac mozesz w nocy, w dzień to nie ma sensu bo tracisz CO2
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Gianni777
Posty: 117
Rejestracja: 11 sie 2007 15:13
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gianni777 »

Jak następnym razem będę powiększał obsadę to wystarczy położyć je w worku w akwarium czy zmieszać wodę a może wyłączyć bimbrownię?
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

Jeśli chodizi o powiększanie ilości rybe to trzeba trzymać zamknięty woreczek z rybkami w wodzie jakieś 10min(żeby temp. się wyrównały), a następnie trzeba do worka z nimi dodać ze dwa kubki wody z akwa w odstępach 5-10 min, aby przyzwyczaiły się do parametrów nowej wody :wink:
Awatar użytkownika
Gianni777
Posty: 117
Rejestracja: 11 sie 2007 15:13
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gianni777 »

Jaki macie przepis na zaczyn do bimbrowni, bo mój zaraz po zrobieniu wytwarza około 3 bąbelków na sekundę (1/4 kostki drożdży, 2 szklanki cukru i 4 szklanki letniej wody). Piszę dlatego, że właśnie poddusiły mi się dwie ryby i jak na razie leżą na boku i ciężko oddychają (pielęgniczki ramiereza). Inne wpuszczane w tym samym czasie mają się dobrze. Stało się tak po zmianie zaczynu, podczas pracy wcześniejszego nic im nie było.
Awatar użytkownika
Palmer_fm
Początkujący pomocnik
Posty: 139
Rejestracja: 29 cze 2007 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Palmer_fm »

Proporcje masz dobre. A czy używasz w bimbrowni dwóch butelek :?: bo może przy okazji CO2 podajesz też rybkom alkohol :D .
Jakie masz światło :?: o ile dobrze pamiętam 20 W. a to trochę za mało jak na 80l. akwarium. Podawanie CO2 mija się z celem bo rośliny nie są go w stanie przyswoić. Nie zachodzi fotosynteza na dostatecznym poziomie i dlatego podając CO2 dusisz ryby.
Bańka: 216 litrów
Światło: 108W.
Butla: CO2

Obrazek
Awatar użytkownika
Gianni777
Posty: 117
Rejestracja: 11 sie 2007 15:13
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gianni777 »

Już mam 40W na 80l. Bimbrownia składa się z dwóch butelek. W akwarium mam 5 roślin. Już odżyły pielęgniczki ale boję się na razie włączać moją bimbrownię :)
ODPOWIEDZ