Rośliny z jeziorka do akwarium? Poradźcie proszę

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Patrycja
Posty: 2
Rejestracja: 28 lip 2005 13:21
Lokalizacja: Trzebnica

Rośliny z jeziorka do akwarium? Poradźcie proszę

Post autor: Patrycja »

Witam! :)
Będąc na Mazurach "złowiłam" sobie kilka fajnych roślinek do mojego akwarium :) Chciałabym się dowiedzieć, jak i czym je odkazić by nie przeniosły mi żadnej zarazy ani robaczków wodnych do mojego akwarium. Ma ktoś doświadczenie w tego typu zabiegach? :)Te roślinki to moczarka kanadyjska, prawdopodobnie wywłócznik i dwie roślinki których nazw nie znam. Moje akwarium ma 112 litrów, mam 3 bocje wspaniałe, 2 skalary, kiryśnika czarnoplamego i neonki. Proszę o szybką odpowiedź :) Chciałabym je możliwie szybko (i bezpiecznie) zapodać do akwarium :) Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi! Pozdrawiam :)
112 litrów panorama, para skalarów, ok. 10 Neonów, 3 bocje wspaniałe, kiryśnik czarnoplamy i jeden niezidentyfikowany obiekt pływający.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Moim zdaniem nigdy ne ma gwarancji ze czegos nie przywleczesz do akwarium z roslinkami.Dokładne płukanie pod bierzaca ciepła woda,kwarantanna w osobnym zbiorniku i liczenie na szczescie moga tutaj pomóc :D .Roslin nie wygotujesz tak jak korzeni czy kamieni :wink: No i dodam jeszcze troszke nie na temat ze kirysniki czuja sie lep[iej w grupioe a skalary sa troche za duze do 112l akwa.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Posadź je narazie w jakimś mniejszym akwarium może z 15 L ale niech tam mają światło opczywiście i podłoże jakieś i możesz dolac tam jakiegoś preparatu do odkażania wody w akwarium, i niech tak sobie tam "posiedzą" kilka dni :!:
Raffy
Posty: 32
Rejestracja: 21 lis 2004 18:45
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Raffy »

W jeziorze naprawdę jest masę bakterii i grzybów, żadna kwaratanna nie pomoże. Odkaż je w nadmaganianie potasu i z miesiac potrzymaj je w osobnym akwarium. pozdr.
duuzo ryb :P
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Mialam kiedys podobny pomysl. Roslinki wsadzilam do osobnego baniaka. Czesto podmienialam wode ( bo bez filtracji moze zaczac smierdziec i plesniec). I czekalam. A czekalam na nowe pendy, ktore wkrotce mialam odciac, stare wyrzucic i trzymac te male. Niestety moj wyjazd spowodowal ze woda skisla (upaly). Dlatego doradzam ze jak juz tak bardzo chcesz miec te roslinki w akwa to lepiej zdecyduj sie na nowo wypuszczone pedy. I co jakis czas mocz je w nadmanganianie potasu ( ja planowalam moczyc najpierw w mfc, potem w innych lekach bo to mialam pod reka).

Ale powiem szczerze ze lepiej juz wydac te kilka zl i kupic roslinki w zoologu. Ja juz sie wyleczylam z przynoszenia roslin z rzek i jezior.
Tomekf
Posty: 21
Rejestracja: 26 lip 2005 8:58
Lokalizacja: Okolice Krakowa, bo kto by wiedział gdzie są Jazzy :)

Post autor: Tomekf »

A tak naprawde to czy nie taniej jest kupic rośliny w sklepie, pomyslmy że trzeba kupic ten nadmanganian potasu i inne leki a nie są one aż tak baaardzo tanie, czy nie lepiej wydać te 2 czy 3 złote na roślinke w sklepie, gotową do włożenia do akwa :?:
Patrycja
Posty: 2
Rejestracja: 28 lip 2005 13:21
Lokalizacja: Trzebnica

Już wszystko ok!

Post autor: Patrycja »

Cześć,
Włożyłam te roślinki po kilkugodzinnym moczeniu ich w nadmanganianie potasu. Rybki żyją i mają się dobrze :)
A jeśli chodzi o ceny roślinek to jak dla mnie są one dość drogie, a nadmanganian, jak się okazało, mam w domu :)
Pozdrawiam.
112 litrów panorama, para skalarów, ok. 10 Neonów, 3 bocje wspaniałe, kiryśnik czarnoplamy i jeden niezidentyfikowany obiekt pływający.
sub21
Posty: 1
Rejestracja: 19 lis 2005 8:43
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: sub21 »

Tez tak robiłem z roslinkami z mazur i wszystko dobrze jest :)
długo choduje ale nadal poczatkujacy jestem :P
ODPOWIEDZ