Ile godziń światła w akwa

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Łukasz Zcki
Posty: 82
Rejestracja: 09 mar 2007 18:22

Ile godziń światła w akwa

Post autor: Łukasz Zcki »

Ile godzin dziennie powinno być włączone światło w akwa, bo ja mam tak ok 12 do 13. Robię przerwę od 12 do 14. I właśnie nie wiem czy ta przerwa w oświetleniu to dobry pomysł czy lepiej jest aby światło było zapalone nieprzerwanie 12 - 13 godzin?
Awatar użytkownika
Palmer_fm
Początkujący pomocnik
Posty: 139
Rejestracja: 29 cze 2007 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Palmer_fm »

Światło powinno świecić się przez ok 12h dziennie. Co do tej przerwy to niektórzy używają tego sposobu jako nowatorskie rozwiązanie w walce z glonami.
Nie wiem jak to się sprawdza w praktyce ale robiąc przerwę w ciągu dnia na pewno źle nie robisz. Wielu autorów książek poleca tą metodę, argumentując to tym że rośliny podczas zaciemnienia kumulują związki odżywcze które podczas fazy oświetlenia nagromadziły co pobudza je do kolejnej szybkiej kumulacji gdy ponownie zapalimy światło. W ten sposób rośliny wygrywają walkę o związki odżywcze z glonami.
Gdy rośliny mają światło nieprzerwalnie przez ok 12h to pod koniec dnia ich proces kumulacji zwalnia do minimum gdyż nie sa w stanie zabsorbować więcej związków nie przerabiając jej uprzednio.

Więc na pewno źle nie robisz a być może zaobserwujesz jakieś porządane efekty :D
Ostatnio zmieniony 27 sie 2007 14:49 przez Palmer_fm, łącznie zmieniany 1 raz.
Bańka: 216 litrów
Światło: 108W.
Butla: CO2

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przerwa w oświetleniu w ciągu dnia jest kompletnie niepotrzebna. W naturze nie występuje.

Dzień w tropikach trwa około 12 godzin i tyle powinno być włączone światło nad akwarium.
Liczy się średnią 10-12 godzin. Więcej nie potrzeba.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Re: Ile godziń światła w akwa

Post autor: jabol »

Łukasz Zcki pisze:Robię przerwę od 12 do 14
a dlaczego?
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Dla większości roślin wystarczy nawet 6-8 godzin ! Generalnie wszyscy polecają 10-12 ale tu bym sie spierał :D U siebie mam światło przez 10 godzin w tym 6 godzin na full . Po jakichś 8 godzinach już obserwuje zjawisko zwijania sie roślin . Świecenie dłużej nie ma więc sensu .
A w walce z glonami polecam skrócić czas świecenia bez żadnych przerw . Oczywiście jeśli mówimy o glonach typu zielone nitki czy też zielenice bo inne glony przeważnie są cieniolubne więc zmniejszanie światła nie tylko nie pomoże a wręcz może zaszkodzić :D W walce z glonami zamiast skupiać sie na świetle radziłbym zainteresować się ilością i dostępnością żelaza w wodzie !
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

rohan pisze:Po jakichś 8 godzinach już obserwuje zjawisko zwijania sie roślin . !
bo...rosliny (w przeciwenstwie do ludzi) wiedza ze pracuje sie 8 h/dobe i juz :)

chrzania nadgodziny bo i tak wiedza ze nic z tego nie beda mialy









:)

yyyy hiahiahi yyy :)
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Jabol ty się chyba minąłeś z powołaniem powinieneś w kabaretach występować ,z takim dowcipem zrobiłbyś dobrą karierę :D :D :D
ODPOWIEDZ