Parametry wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sebex
Początkujący pomocnik
Posty: 165
Rejestracja: 25 sie 2007 13:47
Lokalizacja: Borek (koło Bochni)

Parametry wody

Post autor: Sebex »

Witam.

Mam takie małe pytanko jakie powinna mieć woda parametry czym sie to sprawdza ile tych parametrów muszę znać i ile razy mam to sprawdzać i gdzie można jakieś testy kupić ??????
Pozdrawiam Sebastian.
40L (Galeria od 2007 do teraz:)
viewtopic.php?t=7855&postdays=0&postorder=asc&start=0
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Testy kupisz w każdym sklepie zoologicznym, polecam kropelkowe - są bardziej dokładne niż paskowe. Ja używam testy zooleka. Polecam.

Dobrze jest mieć testy na pH, NO2, NO3, NH3, KH, GH. Oczywiście testów jest o wiele więcej, możesz mierzyć poziom Cu, Fe, K i innych pierwiastków, ale uważam, że nie prowadząc typowego roślinnego zbiornika nie muszę ich mierzyć. Widzę, że rosliny rosną dobrze więc jest ok. W przypadku problemów jednak zrobiłabym wszystkie testy.

A na codzień powinno być:
NO2 - zero, totalne zero
NO3 - zakres 5-30 w zależności od roślin, warunków panującyh w zbiorniku
NH3 - zero
GH i KH czyli twardość ogólna (TWO) i węglanowa (TWW) w zależności od tego, jakie masz ryby (powinno być dopasowane do wymagań ryb). Ogólnie przyjmuje się, że GH (TWO) średnio powinno się wahać w okolicach 10-15 n dla najbardziej popularnych ryb akwariowych
pH - również w zależności od wymagań ryb, najczęściej stosowany jest zakres 6,5-7,5

Testy należy robić przynajmniej raz w miesiącu, w przypadku dziwnego zachowania się ryb - od razu.

Ja sprawdzam raz w miesiącu GH i KH, częściej pH (również w kranówce) oraz NO2 dla kontroli raz na dwa miesiące przed podmianą wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ