z czym zaczac??

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
bilbao_90
Posty: 13
Rejestracja: 31 sie 2007 15:15
Lokalizacja: st babice/wu wu a

z czym zaczac??

Post autor: bilbao_90 »

Witam. W temacie akwa jestem lekko mowiac swiezy /czyli mozna, a nawet trzeba mnie opieprzac jesli cos mowie nie tak-im wiecej tym lepiej :wink: / oczywiscie ile tylko moglem przeczytalem w necie i innych zrodlach kilka informacji ale praktyki zero. Ale do rzeczy...
Zainteresowany jestem kupnem akwa ok 60 ltrs ale co do tego..?! moje propozycje :
oswietlenie mysle ze 15W
filtr: HAILEA BT 400
grzalke weipro 75-100W
zamierzam hodowac:
na sam poczatek jakies gupiki moze kardynalek
danio pręgowane, danio koralowe,neon innesa
rosliny: poniklo zabienice nuzaniec
czy to dobry scenariusz????
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Zobacz w tym temacie: viewtopic.php?t=7069&postdays=0&postorder=asc&start=0

Napisałam tam nawet przybliżoną wycenę podobnego akwarium. Masz tam też odpowiedzi na swoje pytania: dlaczego oświetlenie 15W jest nieodpowiednie; lepiej wybrać kaskadowy filtr niż wewnętrzny. Jeśli chodzi o grzałki Weipro, to do 60l możesz nawet wsadzić 50W, o ile temperatura w akwarium będzie tylko o kilka stopni różnić sie od temp. pomieszczenia. Rybami zajmij się później. Ryby, które wybrałeś są odpowiednie do 60l, jednak nie wszystkie na raz! Albo gupiki, albo kardynałki, albo neony, albo danio. Gupiki wolą wodę średnio twardą, lepiej z dodatkiem soli, kardynałki wolą woda chłodniejszą, neony miękką i kwaśną, danio są na tyle duże, że oprócz nich nic więcej lepiej nie dawać do 60l, bo to są ryby stadne. W międzyczasie, zanim założysz akwarium i zanim ono dojrzeje, możesz pozbierać informacje na temat ryb, które nadawałyby się do 60l. Są to na przykład, oprócz tych co wymieniłeś: bystrzyk czerwony, bystrzyk ozdobny, bystrzyk krwisty, bystrzyk parański, miedzik obrzeżony, zwinnik jarzeniec, prętnik karłowaty, bojownik wspaniały, razbora klinowa, kirysek spiżowy, otosek. Nie wymieniłam ryb żyworodnych ze względu na kłopty z narybkiem. Jeśli interesuje ciebie bogata roślinność, to koniecznie musisz mieć lepsze światło.
Obrazek
bilbao_90
Posty: 13
Rejestracja: 31 sie 2007 15:15
Lokalizacja: st babice/wu wu a

Post autor: bilbao_90 »

jeszcze jedno pytanko.. co myslicie o wodzie tzw oligocenskiej to taka woda z miejskich ujec publicznych??
Awatar użytkownika
Palmer_fm
Początkujący pomocnik
Posty: 139
Rejestracja: 29 cze 2007 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Palmer_fm »

To bardzo niedobra woda do akwarium z tego względu że zawiera masakryczną ilość związków mineralnych głównie Ca Mg itp. Przez to woda z takich źródeł o ile jest zdrowa dla człowieka o tyle jest bardzo twarda ok KH 15-20 GH nawet do 30 Wiec nie polecam ją do żadnego akwarium.
Rybkom nie trzeba kombinować kranówa jest dobra o ile jest dobra :D

Chyba że hodujemy rybki którym twarda woda nie przeszkadza

Pozdrawiam
Bańka: 216 litrów
Światło: 108W.
Butla: CO2

Obrazek
bilbao_90
Posty: 13
Rejestracja: 31 sie 2007 15:15
Lokalizacja: st babice/wu wu a

Post autor: bilbao_90 »

Sory ze odkopuje temat ale to chyba lepiej niz zakladac nowy..ale nie dostalem porady od strony technicznej a wlasciwie czy wybralem dobry filtr. akwa kupie pewnie 80l myslalem o :
ww. Hailea BT-700
AquaSzut junior Plus N500/ten mi chyba najbardziej odpowiada-dwie komory filtracyjne a to chyba duzy plus
moze cos inneego?
na filterek zewnetrzny mnie narazie nie stac...
ODPOWIEDZ