Uszczerbane akwa.

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Blue Tiger
Akwarysta
Posty: 905
Rejestracja: 28 sie 2007 10:12
Lokalizacja: Borek k. Bochni

Uszczerbane akwa.

Post autor: Blue Tiger »

Witam. Mam 60l które dziś urządzam ia zauważyłem że na tylnej szybie jest małe uszczerbanie zupełnie takie jak nieraz samochody mają ślady na szybie po kamykach. ma ono ok.1 cm i jest przy samej górze szyby. Mam to jakś zabezpieczyć czy zostawić tak i niczym się nie przejmować. Proszę o radę bo chce jeszcze dziś zalać akwa żeby dojrzewało.

Dodam że niewidać braku kawałka szkła w szybie tylko że to pęknięcie jest wśrodky szyby i niema ubytku w szybie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To ja już nic nie rozumiem, opis jest bajecznie naplątany.

Masz ubytek szkła czy nie? Masz pajączka na szybie (pęknięcie rozchodzące się na boki) czy nie? Jest to pęknięcie szyby czy tylko zarysowanie? Poniżej czy powyżej linni wody? Sięga do krawędzi czy nie?

A tu przykład plątaniny: "Dodam że niewidać braku kawałka szkła (czyli JEST ubytek?) w szybie tylko że to pęknięcie jest wśrodky szyby i niema ubytku w szybie (czyli NIE MA ubytku?)."
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Blue Tiger
Akwarysta
Posty: 905
Rejestracja: 28 sie 2007 10:12
Lokalizacja: Borek k. Bochni

Post autor: Blue Tiger »

Przepraszam że tak namieszałem ale uczyłem się z fizyki i mi się pogmatwało jeszcze raz sory a na szybie jest pajączek nad poziomem wody.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Każdy pajączek się rozchodzi, pręczej czy później, ponieważ szkło pracuje. Moim zdaniem pajączek/pęknięcie wyklucza akwarium z użytkowania i można je zastosować jedynie na sucho, np. dla chomika.

Natomiast ubytki w postaci odprysku na krawędzi są dopuszczalne, o ile nie powstanie z nich pęknięcie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Blue Tiger
Akwarysta
Posty: 905
Rejestracja: 28 sie 2007 10:12
Lokalizacja: Borek k. Bochni

Post autor: Blue Tiger »

a miałaś już taki przypadek?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Na szybach w oknie - tak - poszło od ramy do ramy, w akwarium 45l - tak - widząc że się pajączek poszerza spuściłam wodę i wymieniłam szybę u szklarza, w samochodzie szyba czołowa - tak - kosztowna wymiana ale konieczna do badań technicznych.

Piszę tu o pajączkach, czyli rozchodzących sie gwiaździstych pęknięciach, a nie o ubytkach płytkich.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Blue Tiger
Akwarysta
Posty: 905
Rejestracja: 28 sie 2007 10:12
Lokalizacja: Borek k. Bochni

Post autor: Blue Tiger »

No i właśnie nie wiem czy się zrozumieliśmy. Przesłałbym fotke lecz nie mam aparatu. Po obu stronach szyba jest gładka w tym miejscu. I dodam że to akwarium było używane przez mojego kuzyna pare lat i nic sie nie działo. Będe to obserwował i jeśli zobacze cos niepokojącego to przestane uzytkować to akwarium.
Awatar użytkownika
Maciek[S]
Pomocnik
Posty: 448
Rejestracja: 24 kwie 2007 18:37
Lokalizacja: Kraków\Cieszyn w przyszłości Karaiby :P

Post autor: Maciek[S] »

blue tiger koszt nowego 60L akwa to 45-55zł to chyba nie jest tak dużo a 60L wody na podłodze to raczej dużo :)
bilbao_90
Posty: 13
Rejestracja: 31 sie 2007 15:15
Lokalizacja: st babice/wu wu a

Post autor: bilbao_90 »

moze koledze chodzi o babelek powietrza w szybie??
Awatar użytkownika
Blue Tiger
Akwarysta
Posty: 905
Rejestracja: 28 sie 2007 10:12
Lokalizacja: Borek k. Bochni

Post autor: Blue Tiger »

nie mi chodzi że kawałek szybki w akwarium się...hmm jak to nazwać. Po prostu się trochę ubiło z zewnątrz niema ani rysy tylko w środku szybki jest popękane szkło. Jest to bardzo małe. A na dodatek znajduje się nad taflą wody.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Ja bym wymienił akwarium, takie pęknięcie może sie 'rozrosnać' i cała szyba pęknie.

Moja rada, możesz przykleić silikonem kawałek szyby (ok 10x10 cm, 5mm grubości) w miejscu pęknięcia, nie bedzie to ładnie wyglądało, ale powstrzyma (przynajmniej tymczasowo) rozchodzenie sie pęknięcia.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ