obsługa filtra JBL cristal profi 250

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Symforian
Posty: 24
Rejestracja: 22 cze 2007 14:27
Lokalizacja: Zbąszynek

obsługa filtra JBL cristal profi 250

Post autor: Symforian »

Kupiłem dzisiaj mój pierwszy filtr kubełkowy,taki zresztą który tutaj jest polecany na tym forum.
Akwarium mam 240 litrów i dodatkowo teraz filtr mechaniczny wewnętrzny aquael fan-3
Na Fan-3 mam deszczownie więc do JBL nie zakładałem deszczowni tylko zrobiłem wylot do wody pod powierzchnią 10cm i skierowany nieco w dół wzdłuz akwarium.
Przepływ wody jest jednak taki duży ze ryby pływają jak pstrągi.Brzankom rekinim to się podoba ale pielęgnice severum nie są zbytnio zadowolone.
Czy taki wylot mogę puścić w dół na kamień żeby nie rozmyło podłoża? czy może skierować wszerz akwarium?
Co ile wymienia się wkłady filtracyjne, tzn. co ile złoża i co ile mate filcową z samej góry.
Czy do JBL stosuje się tylko oryginalne gąbki i maty czy są zamienniki.
Chętnie skorzystam z jakiś fachowych rad od osoby która posiada ten model filtra.
Awatar użytkownika
Palmer_fm
Początkujący pomocnik
Posty: 139
Rejestracja: 29 cze 2007 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Palmer_fm »

Musisz zmniejszyć przepływ wody na filtrze, przykręcając zawór wylotowy z filtra i dostosować takie ciśnienie aby nie robiło ci kotła w akwarium.

Co do wkładów to wymienia się je wówczas gdy stracą swoje właściwości:
- ceramikę to prawie nigdy raz na jaki s czas można ją przepłukać w wodzie z filtra.
- gąbki jak juz po zgnieceniu nie będą się odkształcać
- watę z wierzchu można raz na jakiś czas wymienić jak już będzie tak zapchana że przestanie filtr ciągnąć i nie da się jej udrożnić przez opłukanie

A tak po za tym raz na jakiś czas jak filtr straci na wydajności trzeba jedynie przepłukać wszystko wodą z filtra i to na tyle. W miarę możliowości należy unikać wymian wkładów bo to niepotrzebna strata bakterii

Jedynie węgiel jak stosujesz to trzeba raz na ok 3 tyg wymienić.
Bańka: 216 litrów
Światło: 108W.
Butla: CO2

Obrazek
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Strumień zmniejszasz przykręcając zawór :D Możesz też założyć deszczownie , która jest w komplecie . Co do wkładów to Ceramikę płuczesz wodą z akwarium podobnie jak gąbki . Jeśli gąbki już będą bardzo zapchane to musisz je wymienić .Ale to ci nie grozi wcześniej niż za jakieś pół roku albo i dłużej .Orginalne wkłady możesz kupić w zoologu albo na allegro . Co do waty to radzę wywalić orginalną i zastąpić watą Sery ! Moim zdaniem jest najlepsza . Watę tez powinno się wymieniać nawet co miesiąc bo ma ona zbawienny wpływ na krystaliczność wody . Jeśli trzymasz węgiel aktywny , do czego namawiam :D to w zależności od firmy ale nie ma potrzeby zmieniac go cześciej niż raz na 6-8 tygodni .
Pamiętaj , że ważne jest aby nie płukać filtra równocześnie ze zmianą wody.
Symforian
Posty: 24
Rejestracja: 22 cze 2007 14:27
Lokalizacja: Zbąszynek

Post autor: Symforian »

Ja mam zamiar po trzech tygodniach wegiel wywalic całkowicie bo wydaje mi się zbędny aby używac go non stop-prawda?
A co dac wtedy w miejsce węgla?
W instrukcji jest też napisane że trzeba wlać produkt JBL filter start.
Ja nie miałem czegoś takiego więc czy jest to aż tak ważne?
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Ja tez tego nie miałem i żyję :D A filtr chodzi jak burza :D Tym bym się nie przejmował .
Co do węgla to zależy od Ciebie i baniaka jaki masz zamiar mieć . O węglu jest odpowiedni temat więc jak chcesz to możesz poszukac i poczytać i zdecydowac co i jak .

PS : viewtopic.php?t=6541&highlight=w%EAgiel
Awatar użytkownika
tomcio_em
Posty: 215
Rejestracja: 06 lip 2007 15:34
Lokalizacja: Darłowo

Post autor: tomcio_em »

" Jedynie węgiel jak stosujesz to trzeba raz na ok 3 tyg wymienić "

Węgiel wywal po 3-5 dniach.Węgiel stosujesz na określoną okoliczność.Usuwanie leków itp
Ponadto węgiel to co pochłonie ,po kilku ,kilkunastu dniach zwróci z nawiązką.
pozdrawiam[/i]
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

tomcio_em pisze:" Jedynie węgiel jak stosujesz to trzeba raz na ok 3 tyg wymienić "

Węgiel wywal po 3-5 dniach.Węgiel stosujesz na określoną okoliczność.Usuwanie leków itp
Ponadto węgiel to co pochłonie ,po kilku ,kilkunastu dniach zwróci z nawiązką.
pozdrawiam[/i]
Bzdura !!!
Awatar użytkownika
tomcio_em
Posty: 215
Rejestracja: 06 lip 2007 15:34
Lokalizacja: Darłowo

Post autor: tomcio_em »

Żana bzdura.Poczytaj trochę w temacie ,czemu służy węgiel aktywowany.Oczywiście każdy ma prawo do własnych przekonań.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

węgiel służy nie tylko do wyciągania chemii z wody! Służy tez do klarowania wody. Po za tym jest bardzo dobry siedliskiem dla bakterii.

węgiel po pewnym czasie odda to co wchłonął ale nic po za tym. No i oczywiście oddaje to w bardzo wolnym tempie.

Poza tym Rohan cały czas używa węgla i z tego co wiem widzi same plusy.
spójrz na jego akwarium w galerii.

pozdrawiam!!!
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

tomcio_em pisze:Żana bzdura.Poczytaj trochę w temacie ,czemu służy węgiel aktywowany.Oczywiście każdy ma prawo do własnych przekonań.
Pozdrawiam
Nie było mnie więc nie mogłem odpowiedzieć :D Ale w temacie czytania to radziłbym to samo Tobie .Najlepiej uważnie i najlepiej nie wyświechtane opinie na forum ale jakis fachowy artykuł . Np:
http://www.solniczka.republika.pl/artykuly/wegiel.htm
Ja nikogo nie zmuszam do stosowania węgla ale już mi ręce opadają jak czytam te wyświechtane slogany . Węgiel jak każdy materiał stosowany w filtrze ma swoje plusy i minusy i każdy musi zdecydować sam czy go potrzebuje czy nie . Ale pisanie tylko o jednej z cech jaka dotyczy węgla to wielkie uproszczenie i wprowadzanie ludzi w błąd . Dodam tylko że na świecie węgiel jest stosowany dosyć powszechnie a nie wiadomo czemu w naszym kraju utarł sie jakiś taki stereotyp i ciągle jest powtarzany . Taki Amano stosuje węgiel we wszystkich swoich akwariach i to nie tylko w filtrze ale nawet jako podłoże i nie ma problemu :D Nie wiem jak wygląda Twój baniak ale myślę że z Amano raczej nie możesz sie porównywać :D
Jednom z większych wad węgla rzeczywiście jest możliwość zwrócenia pochłoniętych związków do wody .Ale to tylko możliwość bo jeśli stosuje się go tak jak trzeba ten problem nie istnieje !
ODPOWIEDZ