CO2 a bezpieczeństwo

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Zablokowany
Salvador
Posty: 52
Rejestracja: 26 cze 2007 0:11

CO2 a bezpieczeństwo

Post autor: Salvador »

Pisze jeszcze raz na ten temat, jednak nie daje mi on spokoju. Mam chyba jakąś "butlofobie". Otóż choroba ta objawia się panicznym strachem przed butlami z CO2, a konkretniej przed ich rozszczelnieniem. Otóż policzyłem:

Pokój ma 4,5 na 2,5 oraz wysokość 3,5 metra. Więc łączna kubatura pomieszczenia powinna wynosić niecałe 40000 litrów. Wiec przyjmując, że w butli jest około 800 litrów (też tak gdzieś czytałem) to stężenie po wypuszczeniu całego gazu powinno wynieść 1,75% przyjmując jednak, że CO2 jest 1.5 raza cięższe od powietrza w górnej część sypialni nie będzie tak wysokiego stężenia. Przyjmując, że śpimy na wysokości nawet 60 cm kubatura tej przestrzeni wyniesie zaledwie 6750 litrów a co za tym idzie stężenie wzrośnie do 10%.Wiec różnica między normalnym stężeniem (0.03) jest więcej niż kolosalna. Chyba nie pomyliłem się w swoich obliczeniach.

Czy jest możliwość całkowitego rozszczelnienia się butli? Jeśli tak czy będzie to widoczne tudzież słyszalne? Czy często zdarzają się takie przypadki?
Czytałem również, że może puścić reduktor a wtedy w akwarium mamy komorę gazową.

Wyrozumiałych proszę o odpowiedź. Jeśli ktoś się spotkał z takim przypadkiem to niech mi napisze :D . Planuje wizytę u psychologa aby wyleczyć moją butlofobie
:oops:
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Jeśli butla sie rozszczelni to będzie słychać syk. Reduktor o ile jest dobry nie ma prawa się zepsuć. Całkowite rozszczelnienie butli jest tez raczej nie możliwe. No chyba że ktoś ją uszkodzi.

Na prawdę nie ma sie czego bać!
Wystarczy na noc otworzyć okno albo drzwi żeby CO2 mieszało sie ( w razie W ) z powietrzem w całym domu.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Możliwość rozczczelnienia butli teoretycznie zawsze istnieje .
Jeśli będziesz zachowywał podstawowe zasady bezpieczeństwa to ryzyko jest minimalne , butli nie wolno trzymać bliżej niż metr od grzejnika lub pieca , chronić przed promieniami słonecznymi i wilgocią . Nie wolno butli rzucać i uderzać . W trakcie przenoszenia uważać szczególnie na zaworek jest to najdelikatniejsza część butli .
Awatar użytkownika
dismayer
Posty: 78
Rejestracja: 08 mar 2007 14:29
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: dismayer »

Zadalem sobie ttoche trudu i pogadalem na ten temat z ojcem, ktory troche sie na tym zna. Powiedzial ze po 1. w butli nie zmiesci sie 800l gazu (moze to jakas pomylka). Oczywiście przy rozszczelnieniu bedzie slychac syk, lecz jeszcze mu sie to nie zdarzyło.
Jeśli mowa o reduktorach, to czasami się psują, ale mają specjalnie taką konstrukcję, że w przypadku awarii reduktor zatyka się, wiec tutaj nie ma niebezpieczeństwa.

Pozdrawiam
Salvador
Posty: 52
Rejestracja: 26 cze 2007 0:11

Post autor: Salvador »

Co do pojemności butli dane wziąłem z internetu i przyjąłem wartość średnią z tego co pamiętam rozpiętość była od 600 do 1000 litrów:D
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Co do ilosci CO2 w butli... Gaz ten występuje tam w postaci ciekłej.

44g (1 mol) płynnego CO2 to 22,4 dm3 CO2 w formie gazowej (ciśnienie atmosferyczne), tam wiec:

44g -> 22,4 dm3
1000g -> X dm3

1000g*22,4dm3/44g = 510 dm3

Tak wiec butla zawierająca 1000g CO2 może uwolnić ok 510 dm3 (litrów) gazowego CO2
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
dismayer
Posty: 78
Rejestracja: 08 mar 2007 14:29
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: dismayer »

faktycznie chemik na Twoje fachowe porady mozna zawsze liczyc ;)
Tak więc, taka ilość w pokoju mogłaby być niebezpieczna, ale przeciez caly gaz nie wydobędzie sie na raz, prawda?
Salvador
Posty: 52
Rejestracja: 26 cze 2007 0:11

Post autor: Salvador »

Tak więc ilość gazu by się zgadzała ponieważ liczyłem gaz znajdujący się w 1.5kg butli.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Wiecie co...przecietny czlowiek wydycha okolo 1kg CO2 dziennie....wiec prosze przestac oddychac :lol:
Marcin!
Zablokowany