Rozmnażanie ampularii

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Rozmnażanie ampularii

Post autor: Franca81 »

Niedawno rozmnożyły mi się ampularie. Ale coś mi nie pasuje. Wcześniej złożyly jaja i czekałam ponad miesiąc i nic się nie wykluło. Wczasie przeprowadzki musiałam zniszczyć grona z jajami. Okazało się jednak że kilka ślimaków niezauważenie się urodziło. Od tygodnia akwa działa od nowa i ampularie z powrotem zabrały się za robienie jaj. Dziś zobaczyłam że z jednego grona wychodzą malutkie ampularie.

Jeżeli ma ktos doswiadczenie z tymi slimolami to niech mi odpowie jak dlugo od złozenia jaj wykluwaja sie slimaki. Bo wczesniej przez miesiac nic sie nie wyklulo a teraz po ponad tygodniu juz sa male.
Tomekf
Posty: 21
Rejestracja: 26 lip 2005 8:58
Lokalizacja: Okolice Krakowa, bo kto by wiedział gdzie są Jazzy :)

Post autor: Tomekf »

No mnie kilka razy wykluły się ampularie ale nigdy nie patrzyłem ile dni po złożeniu jaj :wink:
U mnie ampularia zawsze składała jaja tuz nad poziomem wody tak żeby były cały czas w wilgotnym miejscu i za każdym razem się wykluwały :wink:
Może u ciebie złożyła pierwszy raz w jakimś niedogodnym miejscu, za suchym byc może albo coś tak podejżewam :wink:
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Zlozyly w tym samym miejscu gdzie byly poprzednie, ktore usunelam.
Awatar użytkownika
vitesse7
Posty: 176
Rejestracja: 10 sie 2005 11:59
Lokalizacja: Lublin

Post autor: vitesse7 »

jeżeli chodzi o ampularie to ja mam doświadczenie. po pierwsze składają one ikre w miejscu bardzo wilgotnym w moim przypadku na górnej szybie mojego kotnika (25l). Żeby dochodać sie ich należy np strzykawką polewać je raz dziennie np co dziennie o 19 żeby one miały wystarczająco duzo wilgocie. W moim przypadku sie wykluły po 14 dniach(2 tygodnie) i jest tak cały czas każda ikra po dwóch tygodniach sie wykluwa. One nie wykluwają sie każdy slimak z jednego jajka tylko jak mają sie wykluś to sie wykluwają w środku przed upłynięciem tych dwóch tygodni a po dwóch tygodniach robią dziurke w tej ikrze i jak zauważyłem wszystkie siedzą we wnętrzu ikry. ikra jest tak jakby ich domkiem. i same wyskakują albo można je wyżucić z tej ikry. (za pierwszym razem strzykawką wodą polałem i wypłyneły z tej ikry) i jak wypadną lub je wyzucićie z tego ich domku to jush od razu chodzą po szybie. życze powodzenia w rozmnażaniu ampulari. pzdro 4all :!:
" Gdy tylko umiera człowiek,
umiera jego fotografia "

ViTeSSe 7

Obrazek
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Vitesse7 post był napisany w sierpniu, patrz na date (bo temat się przedawnil :lol: ).

A skoro już napisałaś to i ja dodam swoje doświadczenie z ikrą ampularii.
vitesse7 pisze:Żeby dochodać sie ich należy np strzykawką polewać je raz dziennie np co dziennie o 19 żeby one miały wystarczająco duzo wilgocie.
Hmm moje ampy złożyły ikre, która nie wymagała polewania. Polewanie nie jest korzystne! A to dlatego, że ikra ampularii nie lubi "przemoczenia", dlatego trzeba z tym uważać. Muszą mieć wilgotno a nie mokro. Jeżeli ampularie złożyły ikre np na klapie (tak jak w moim przypadku) i na tej klapie skrapla się woda to widać, że mają w miarę wystarczającą wilgoć (zawsze można nieznacznie podnieść temp wody w akwa). Nawet przy podmianie wody zdejmowałam klapę, ikra wysychała z tej wilgoci a mimo to i tak rodziły się małe ampularie. Należy natomiast bardziej uważać na zmiany temperatury pod klapą (np jezeli akwa stoi przy oknie, które się często otwiera w zimne dni. W takim przypadku długi brak wilgoci i dłuższy czas zmiany temperatury może przyczynić się do wyschnięcia ikry.
ODPOWIEDZ