Zacieki

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
karwatex
Posty: 20
Rejestracja: 17 lip 2007 14:58

Zacieki

Post autor: karwatex »

Mam taką wkurzającą sytuacje. Pod pokrywą 80x 35 skrapla się woda i ostatnio zauważyłem strugę wody po szybie przedniej akwarium. Kiedyś miałem tak często w akwarium 25 l. Jest to denerwujące. Jak będzie się to powtarzać to chyba wybuchnę z nerwów. Pokrywę mogę ruszyć lekko do przodu bądź do tyłu akwarium. Nie wiem czy krawędź pokrywy ma być przy samej szybie akwarium czy parę milimetrów oddalona żeby nie było zacieków. Mam zamiar założyć oświetlenie T8 4x 18 W to może świetlówki obsuszą trochę przód pokrywy i nie będzie pod pokrywą tyle wody. Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

To jest właśnie najbardziej wkurzająca sprawa w oryginalnych pokrywach. Raczej nic z tym nie zrobisz. Po dodaniu oświetlenia i tak będzie to samo bo woda nadal będzie parować. Kiedyś próbowałem zatykać watą i takimi tam, ale to również przemakało i nadal to samo. Musisz uzbroić się w cierpliwość, niestety…
Michał

Obrazek
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

A ja mam podniesione te klapki i woda mi sie nie skrapla. jedynie jak jest dość zimno w domu to troszkę ale po ściankach nie spływa. jak nie pomoże podniesienie klapek to polecam wywiercić otwory tam gdzie woda sie skrapla.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
Sebex
Początkujący pomocnik
Posty: 165
Rejestracja: 25 sie 2007 13:47
Lokalizacja: Borek (koło Bochni)

Post autor: Sebex »

Wziąć szybę wyciąć ją mniejszą niż powierzchnia akwarium zamatować 0,5cm w akwarium i woda będzie się skraplać do akwarium a nie po szybie na zewnątrz to jest mój patent sprawdzony i jest ok
Pozdrawiam Sebastian.
40L (Galeria od 2007 do teraz:)
viewtopic.php?t=7855&postdays=0&postorder=asc&start=0
karwatex
Posty: 20
Rejestracja: 17 lip 2007 14:58

Post autor: karwatex »

Nie bardzo rozumiem Twój patent Sebex. Mam położyć na całej powierzchni akwarium szybę? Nie rozumiem.
Spróbuje zostawić klapkę uchyloną zobaczę jaki będzie efekt.
A może zrobić uszczelki pod pokrywą bądź na ściankach akwarium.
Ostatnio zmieniony 11 paź 2007 20:14 przez karwatex, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
M-cz77
Pomocnik
Posty: 534
Rejestracja: 15 wrz 2007 9:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: M-cz77 »

ja to przykleiłem swoją pokrywę do akwa.. No lecz tutaj ta pokrywa jest plastikowa a ja mam aluminiową... zostawiaj wieko otwarte na noc, cała parująca woda rozniesie się po pokoju i powinno być OK. Nie radzę używać szyby (tak mi się zadje że to zły pomysł) bo będziesz ją musiał myć raz na 2 dni by światło docierało do akwa... [ale to tylko moje zadanie(nie musisz się nań wzorować..)]
Awatar użytkownika
Sebex
Początkujący pomocnik
Posty: 165
Rejestracja: 25 sie 2007 13:47
Lokalizacja: Borek (koło Bochni)

Post autor: Sebex »

Masz szybę mniejszą od od powierzchni akwarium montujesz ją na jakiś łapkach wewnątrz akwarium 0,5 cm w akwarium

Rysunek
Obrazek

Sory za nie dokładność ale sie spieszę i to było na szybko może teraz zrozumiesz a jak nie to Ci to postanowię jutro wytłumaczyć

A i jeszcze szyby nie trzeba czyścić często raz na miesiąc wystarczy.
Pozdrawiam Sebastian.
40L (Galeria od 2007 do teraz:)
viewtopic.php?t=7855&postdays=0&postorder=asc&start=0
Awatar użytkownika
Kunni
Akwarysta
Posty: 526
Rejestracja: 03 sty 2007 9:53
Lokalizacja: BB

Post autor: Kunni »

A jak masz ustawiony wylot filtra? U mnie cieknie tylko wtedy, gdy poziom wody się obniży i wylot jest nad powierzchnią. Jak jest równo z powierzchnią, nic nie kapie
Pozdrawiam
Kinga
Awatar użytkownika
Sebex
Początkujący pomocnik
Posty: 165
Rejestracja: 25 sie 2007 13:47
Lokalizacja: Borek (koło Bochni)

Post autor: Sebex »

Ja takie rozwiązanie mam z filtrem wewnętrznym z filtrami zewnętrznymi to nie wiem. Ale to tylko jest moje zastosowanie jeśli karwatex zastosuje to, to dobrze a jeśli nie to nie to jest tylko jego decyzja ,ja nikomu tak nie karze robić to jest moja propozycja na rozwiązanie problemu nikt tak jak ja nie musi robić jeśli nie chce.
Pozdrawiam Sebastian.
40L (Galeria od 2007 do teraz:)
viewtopic.php?t=7855&postdays=0&postorder=asc&start=0
karwatex
Posty: 20
Rejestracja: 17 lip 2007 14:58

Post autor: karwatex »

Wylot filtra mam równo z lustrem wody nie wystaje ponad lustro.
Jednak zastosuje uszczelkę z silikonu akwarystycznego, bo kupno gotowych uszczelek jest nie bardzo bo ciężko jest dopasować takie uszczelki.
Tylko nie wiem czy tak równo wycisnę silikon. Nie wiem ile pójdzie ml tego silikonu na 230 cm. I ile dać wysokości tego silikonu?
Awatar użytkownika
pinx
Akwarysta
Posty: 803
Rejestracja: 14 wrz 2007 17:14
Lokalizacja: zależy dokąd poniesie

Post autor: pinx »

serwus!
nie wiem dokładnie jak chcesz to wykonać i jaką masz dokładnie tą pokrywę.też kiedyś miałem taki kłopocik :D więc podam ci mój sposób.
w mojej pokrywie znajdują się wyprofilowania na szyby akwa. w te wyprofilowania wycisnąłem dookoła jakąś 3-5 milimetrową warstwę silikonu. na świeży jeszcze silikon nałożyłem paski foli (do owijania towaru)i nałożyłem na akwarium lekko dociskając, żeby silikon ładnie wyprofilował się na akwa. po wyschnięciu (3 dni) ściągnąłem pokrywę i odlepiłem delikatnie folię.
w miejscach gdzie nie było wyprofilowań na szyby w pokrywie, przykleiłem przeciętą na pół rurkę pcv, tak żeby była jakoby przedłużeniem profili. na krawędzie obciętych rurek nałożyłem przecięty wężyk,na silikon oczywiście.
teraz ten problem dla mnie nie istnieje! :D

pozdrawiam!
pozdrawiam.

Obrazek
karwatex
Posty: 20
Rejestracja: 17 lip 2007 14:58

Post autor: karwatex »

Gdzie najlepiej zrobić uszczelkę z silikonu? Na krawędzi szyby akwarium czy na rowku pokrywy gdzie wchodzi szyba?
Rowek w pokrywie jest szerszy niż krawędź szyby i pokrywą można poruszać o parę milimetrów. Więc jak bym chciał zrobić uszczelkę w tym rowku w pokrywie to muszę ten rowek zasilikonować cały na szerokość czy tylko wystarczy wąski pasek silikonu?
Awatar użytkownika
pinx
Akwarysta
Posty: 803
Rejestracja: 14 wrz 2007 17:14
Lokalizacja: zależy dokąd poniesie

Post autor: pinx »

serwus!
ja dałem silikonu w cały rowek w pokrywie,ale ze świeżym silikonem położyłem na akwa......patrz wyżej.
nie zapomnij o foli, jeśli chcesz zrobić tym sposobem.
pozdrawiam.

Obrazek
Łukasz87
Posty: 184
Rejestracja: 21 cze 2007 22:05

Post autor: Łukasz87 »

rozwiązanie z szyba jeste dobre też tak mam od kilku lat i jeste oki no i posiadam filtr wewnątrz akwaria pozatym szyba minimalizuje wpływ parującej wody na oświetlenie
masterx7
Posty: 5
Rejestracja: 07 paź 2007 16:37
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: masterx7 »

mi w oryginalnej pokrywie tez tak sie robiło, ale z tył pokrywy wywierciłem wiertarką kilka małych dziurek i juz nie mam z tym problemu
ODPOWIEDZ