Jaki filtr do 200l? Zew czy wew?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krabiczek
Akwarysta
Posty: 500
Rejestracja: 29 gru 2006 21:14

Jaki filtr do 200l? Zew czy wew?

Post autor: krabiczek »

Witam!

Tak jak w temacie mam maly dylemat jaki filtr wybrac. Akwarium 200l, ogólne. Czy jest jakaś roznica jaki filtr zastosuje? Jakie filtry zewnetrzne moglibyscie polecic?
Co sądzicie o tych filtrach:
TETRA TEC EX 700
JBL Cristal Profi 250


Czy filtr zewnetrzny lepiej sprawdza sie jesli chodzi o problem z glonami, czy nie ma roznicy czy to bedzie filtr zew czy wew? (nie biorac pod uwage innych czynnikow sprzyjajacych rozwojowi glonow)
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

weź zewnętrzny większe wkłady filtracyjne mniej roboty przy obsłudze (czyszczenie raz na pół roku ) cisza więcej miejsca w akwa
Złośliwy
Posty: 12
Rejestracja: 28 paź 2007 16:23
Lokalizacja: olsztyn

Post autor: Złośliwy »

Ja w dwusetce mam JBL CP 500 i jest bajecznie.
Awatar użytkownika
krabiczek
Akwarysta
Posty: 500
Rejestracja: 29 gru 2006 21:14

Post autor: krabiczek »

Złośliwy pisze:Ja w dwusetce mam JBL CP 500 i jest bajecznie.
A co to znaczy, ze jest bajecznie? :wink: Nigdy nie mialem zadnego filtra zew. i po prostu nie wiem jakie sa jego plusy... poza wygladem.

Dodam tylko, ze roznica w cenie w.w. filtrow, a zwyklego wew. to 150 zł :wink: takze jest o czym dyskutowac ;)

Wyczytalem jeszcze rzecz nastepującą:

"Posiada pełne wkłady (gąbki, watę, ceramikę, bactobale)" = JBL
czym charakteryzuja sie poszczegolne wklady?


I ktory filtr waszym zdaniem jest lepszy JBL czy tetry??
Awatar użytkownika
JUVENTUS1964
Posty: 27
Rejestracja: 12 paź 2007 17:52
Lokalizacja: GRUDZIĄDZ

Post autor: JUVENTUS1964 »

Jeśli chodzi o wybór filtra,który lepszy, a który gorszy. Ja w swoim baniaku 160l(MALAWI),mam dwa. Zewnętrzny AQUA SILENT-4,i wewnętrzny FAN-3.Ze względu na hodowlę pyszczaków musi być nadfiltracja. Zewnętrzny ma za zadanie filtrację biologiczną, a wewnętrzny filtrację mechaniczną.Pojemniki w filtrze zewnętrznym,są po to, aby w zależności od hodowanych ryb stosować materiały korygujące wodę.
MALWI 160 L
LABIDOCHROMIS CAERULEUS,MAYLANDIA CARBO,MAYLANDIA ESTHERAE RED-RED,PSEUDOTROPHEUS DEMASONI
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

o tetrach jest tu sporo tematów poszukaj
Awatar użytkownika
krabiczek
Akwarysta
Posty: 500
Rejestracja: 29 gru 2006 21:14

Post autor: krabiczek »

Prosze czyajcie ze zrozumieniem... Czytalem i o jednej i o drugiej firmie. Znam parametry powyzszych filtrow, ale pytam o co innego. Ktory filtr waszym zdaniem jest lepszy, czy jesli chodzi o problem glonow jest istotne jaki bede mial filtr? i czy jest sens kupowac zewnetrzny w cenie ok 200 zl czy moze taki zwykly wew. w cenie 50 tez bez problemu wystarczy. Czy poza wygoda i wygladem filtr zew daje cos jeszcze?(Wszystkie nurtujace mnie pytania napisalem w pierwszych postach!) Prosze przeczytaj andypl33 jeszcze raz to co napisalem wyzej i jesli mozesz mi pomoc, podajac konkretne informacje, to bede Ci bardzo wdzieczny! :wink:
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Wiec...
Ktory filtr waszym zdaniem jest lepszy, czy jesli chodzi o problem glonow jest istotne jaki bede mial filtr?
-Nie, absolutnie nie!
i czy jest sens kupowac zewnetrzny w cenie ok 200 zl czy moze taki zwykly wew.
-Tak, bo posiadaja wiele wieksza powierzchnie filtracyjna i sa wiele biologicznie stabilniejsze. Poza tym filtry wewnetrzne nadaja sie w takim akwa tylko do filtracji mechanicznej co jest trzeciozedne.
Czy poza wygoda i wygladem filtr zew daje cos jeszcze?(
Tak opisalem juz w poprzedniej odpowiedzi. Ponadto mozna w nich stosowac wklady filtracyjne typu torf itp. ( w wewnetrznych tez, tylko maja zbyt mala pojemnocs aby osiagnac jakiekolwiek wyniki)

Marcin!
Awatar użytkownika
Garbus
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 3172
Rejestracja: 18 cze 2007 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Garbus »

Ja mam w swoim 240l TetraTec EX1200 i bardzo dobrze się sprawuje. O zaletach tego filtra nie muszę już pisać bo napisałem o nich już w masie tematów. Myślę, że opcja szukaj nie boli. I tak nie dowiesz się, który lepszy bo jedni powiedzą, że lepszy jest Ex700 a drudzy, że JBL 250.
Pozdrawiam Garbus!!
Krzysiek
Awatar użytkownika
krabiczek
Akwarysta
Posty: 500
Rejestracja: 29 gru 2006 21:14

Post autor: krabiczek »

Ok. ;) w takim razie zdecydowanie wybieram filtr zewnetrzny. Wybor padl JEDNAK na Tetra EX 700- czy slusznie to sie okaze... Szczerze mowiac to mam straszny dylemat ktora firme wybrac :/

Mam jeszcze kilka pytan odnośnie wkladów.

Moglby mi ktos wyjasnic w jakich przypadkach stosuje sie poszczegolne wklady?

zeolit
bioceramika
torf granulowany
biokulki

inne (jesli znacie jeszcze jakies to prosze o info. o weglu nie pisalem celowo bo ostatnio o tym bylo duzo)

Jakie sa najlepsze kombinacje tych wkladow? Przypuszczam, ze jest znaczenie jaki wklad zastosuje?! :lol:
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Moglby mi ktos wyjasnic w jakich przypadkach stosuje sie poszczegolne wklady?

zeolit
bioceramika
torf granulowany
biokulki
Zeolit ma wlasciwosci jonowymienne, wiec zmiekcza lekko wode. Powinno sie ten wklad co jakies 3-4 miesiace wymieniac. Dozowanie nie wieksze jak 1l na 100l wody.

Bioceramika ma zastosowanie jako biologiczny wklad filtracyjny. Ma duza powierzchnie, co ta tym idzie wiele miejsca dla bakterii nitryfikacyjnych.

Torf, ogolnie stosuje sie go w biotopach Am. poludniowej, Afryki centralnej i zachodniej oraz poludniowowschodniej Azji. Ma wlasciwosci jonowymienne (zmiekcza lekko wode), zakwasza wode i wzbogaca wode w cenne zwiazki Humusowe.(garbniki)

Biokulki, to plastikowe kulki o stosunkowo duzej powierzchni. Maja sprawdzac sie jako wklad biologiczny w filtrze. Osobiscie mysle jednak, ze jest to wklad mechaniczny. (powierzchnia do osiedlania sie bakterii nitryfikacyjnych jest najmniejsza ze wszystkich mi znanych wkladow biologicznych) Sa glownie stosowane w sumpach i jako wklady filtracyjne w filtrach do oczek wodnych.

Jednym z najlepszych wkladow filtracyjnych jest i juz zawsze byla gabka (niebieska). Ma walory filtracji mechanicznej jak i bardzo dobrze nadaje sie jako medium biologiczne.
Marcin!
Awatar użytkownika
Garbus
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 3172
Rejestracja: 18 cze 2007 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Garbus »

Z tego co dobrze pamiętam to zeolit czyni wodę krystalicznie czystą :?
Krzysiek
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Ja słyszałem że zeolit usuwa tez fosforany z wody!
Jutro chyba go kupie za względu na zmiękczanie wody.

Ja mam w swoim kubełku ceramikę bio i watę- woda jak kryształ.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
tomaszek05
Posty: 2
Rejestracja: 03 lis 2007 14:00

Post autor: tomaszek05 »

mam teratec ex 700 baznadzieja sporo wad kąstrukcyjnych np;
wkłady są nie spasowane i woda przepływa bokiem tam ma mnieszy opór
powinien wode dzwigać na 1,5m jest to nie realne co za tym idzie ma zbyt małe ciśnienie wody nie polecam
serwis nie stwierdził problemów filtr według nich jest sprawny
pozdrawiam
tomaszek
ODPOWIEDZ