umiejscowienie filtra - obieg wody

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
danios
Posty: 2
Rejestracja: 12 lis 2007 16:45
Lokalizacja: Opole

umiejscowienie filtra - obieg wody

Post autor: danios »

akwarium ma byc 120x50x 40 filtr zew. np tetra (akwa ogólne)
chcę wykonać tło wew. w rogu wykonać z tła komin i w nim umieścic rurkę zsącą od filtra, wylot od filtra po drugiej stronie.
pytania: w kominie zrobic tez otwór na dole czy to coś da. czy takie zabudowanie spowoduje małą cyrkulację, filtracje wody?
1. to wogóle nie zadziała
2. moze być ale dołożyć filtr wew (gąbka po drugiej stronie)
3 .zadziała ale odpowiednio zrobiony komin (woda naewa sie od góry , czy tez warto i otwory na dole)
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Pytanie podstawowe: po co Ci komin?

Jeżeli chcesz aby woda przelewałasię do komina górą to musisz bardzo precyzyjnie regulować poziom wody w zbiorniku, bo będziesz miał często zapowietrzoną pompę. Ale za to nic Ci się nie będzie zbierać na powierzchni wody. Jak chcesz wpuszczać wodę do komna dołem, to lepiej zamiast niego po prostu w tle ukryć rurkę pcv podłączoną bezp. do filtra i ponawiercać ją w wielu miejscach w dolnej części.

Cyrkulację poprawia przeciwległe umieszczenie wlotu i wylotu filtra (po przekątnej).

Możesz dodać gąbczasty filtr wwn. jako mechaniczno-mieszający. Ale to możesz zrobić zawsze po starcie zbiornika - jeśli to będzie konieczne


A w ogóle to temat raczej do autorskich rozwiązań...
A czas leci...
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Zacznę od tego,że jestem wielkim przeciwnikiem tła wewnętrznego.Jest to skupisko syfu.Co do filtracji to polecam filtr zewnętrzny-kubełek jako filtr biologiczny i filtr do filtracji mechanicznej może być gąbkowy wewnętrzny.Ja mam u siebie kaskadowy,który czyszczę co drugi dzień.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Dobry temat na nowy wątek! A tutaj to raczej OT.

A nie uważasz, że większym skupiskiem tak zwanego syfu jest podłoże i złoże filtra biologicznego...

Dodam, że ja jestem zwolennikiem tła wewnętrznego.
A czas leci...
ODPOWIEDZ