Zeos

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Zeos

Post autor: gilliam »

Czy Zeos wkład filtracyjny wpływa na pH lub twardość?
Obrazek
Awatar użytkownika
JUVENTUS1964
Posty: 27
Rejestracja: 12 paź 2007 17:52
Lokalizacja: GRUDZIĄDZ

Post autor: JUVENTUS1964 »

Wkład do filtrów produkowany jest z minerału pochodzenia wulkanicznego. Doskonale sprawdza się jako wkład do filtrów akwarystycznych, lub rzadziej bezpośrednio jako podłoże w zbiorniku. Pochłania amoniak, jony amonowe (w ilości 8% swojej masy). Przez to korzystnie wpływa na równowagę biologiczna zbiornika, stabilizuje pH i utrzymuje na niskim poziomie zawartość zanieczyszczeń organicznych. Znaczenie ogranicza rozrost glonów, a tam gdzie jeszcze nie wystąpiły, zapobiega ich powstawaniu. Doskonale klaruje wodę i sprawia, ze woda jest krystalicznie czysta. Wiąże fenole i metale ciężkie. Standardowe dawkowanie wynosi 500ml zeolitu na 100l wody.
Przed zastosowaniem wskazane jest wypłukanie,mające na celu wyeliminowanie pyłku.
MALWI 160 L
LABIDOCHROMIS CAERULEUS,MAYLANDIA CARBO,MAYLANDIA ESTHERAE RED-RED,PSEUDOTROPHEUS DEMASONI
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

To wiem. Umiem korzystać z Google :D

Słyszałam jednak opinię niezgodną z tymi informacjami. Czy ktoś tego materiału używa?
Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Zawsze mozesz go potraktowac octem i sprawdzic czy bedzie piana, albo zamocz próbke Zeosu w wodzie destylowanej (sprawdź najpierw jej pH) na kika dni i potem sprawdź jej pH i twardość.
Jak coś bedzie nie tak to w wodzie destylowanej to szybko zauważysz
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Tak wiem, ale pomyślałam, że ktoś już to sprawdzał przede mną :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Ja tez słyszałem o tym ze zeos obniża twardość wody. Chyba MarcinX gdzieś to napisał. jeśli to prawda to go jutro kupie bo mam w kubełku jeden koszyk wolny.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

A ja nieoficjalnie słyszałam, że podwyższa twardość ogólną :wink:

Próba octowa zrobiona- nie pieni się.

Sama jestem ciekawa właściwości zeosu, bo producent niewiele wyjaśnia stwierdzeniem "stabilizuje pH"... To trochę dwuznaczna wypowiedź, bo może obniżać, podwyższać pH, w co wątpię, a może też wpływać na twardość węglanową, a raczej zapobiegać jej wahaniom i w ten sposób stabilizować pH.

Co ma zeos, czego inne wkłady filtracyjne (w połączeniu ze sobą lub osobno) nie mają, oprócz:
Pochłania amoniak, jony amonowe (w ilości 8% swojej masy).
?
Obrazek
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Zeos to wypełnienie zawierające zeolit. Można sobie poczytać w sieci.
Zeosu nie stosowałem, ale inne zeolity i owszem.
To jak zeolit wpływa na pH zalezy jak był wcześniej preparowany.
Najczęściej jest tylko płukany. Ma bardzo silne właściwości sorpcyjne w stosunku do amoniaku i niektórych metali ciężkich, ale rownież zatrzymuje pewne ilości potasu (rośliny...). Bardzo dobrze klaruje wodę. Ma słabe właściwości zmiękczające i niekiedy może bardzo lekko zakwaszać.
Nie zawiera wapnia, magnezu ani węglanów. Stabilizacja pH jest dla mnie zagadką.

Polecam.
A czas leci...
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

To jak zeolit wpływa na pH zalezy jak był wcześniej preparowany.
Najczęściej jest tylko płukany.
A jak jeszcze można go 'preparować'?
Obrazek
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Chodzi o to jak był w procesie produkcyjnym modyfikowany - jest wiele sposobów... W domu raczej nie da się tego zrobić. Może to być prażenie w bardzo wysokich temperaturach i odpowiedniej atmosferze albo modyfikacje chemiczne. Można zwiększyć pojemność sorpcyjną i jonowymienną oraz zdolność buforowania pH. Biorąc pod uwagę cenę i wygląd Zeosu to jest to niemodyfikowany zeolit. Ale najlepiej zapytać producenta.
A czas leci...
ODPOWIEDZ