Akwarium 200l :)

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kormateusz
Posty: 134
Rejestracja: 21 sty 2008 22:06
Lokalizacja: Kraków

Akwarium 200l :)

Post autor: kormateusz »

Jestem początkującym akwarystą i potrzebuję pomocy.
Planuję kupno 200 litrowego akwarium i nie wiem jaki sprzęt (i nie tylko) będzie mi potrzebny. Proszę o napisanie mi wszystkiego krok po kroku i od A do Z.
Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Opcja szukaj..cos takiego bylo juz wiele razy opisywana/omawiane.
Marcin!
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Podstawowe pytanie,jaki to ma być zbiornik?Czy roślinny,wielogatunkowy czy bitopowy,jakie ryby.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
kormateusz
Posty: 134
Rejestracja: 21 sty 2008 22:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kormateusz »

Ahh ja wiem że jest opcja szukaj, na każdym forum jest :D ale przykro mi to stwierdzić nie chciało mi sie szukać... Myślałem że mi ktoś pomoże ale jak nie to nie.. A jakie akwarium? nie wiem :D pisałem że jestem początkujący... nawet nie wiem co to znaczy biotopowy... a jakie rybki? hmmm... myślałem nad molinezjami, skalarami, mieczykami, głupikami.. takie pospolite :D a to ma jakieś znaczenie do sprzętu? Rybki to nie sprzęt...
Awatar użytkownika
Peter
Pomocnik
Posty: 489
Rejestracja: 02 lut 2006 16:27
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Peter »

Akwarium Biotopowe to znaczy takie, kktórym żyją rybki z tylko 1 biotopu (obszar zamieszkany przez organizmy o tych samych lub bardzo zbliżonych wymaganiach życiowych - wikipedia) W takim akwarium rybki nie mogą się mieszać z innymi biotopami, najpierw czytasz trochę o biotopach, wybierasz taki jaki Ci się podoba - np.: Ameryka płd i zbierasz rybki tylko z tamtego rejonu. Fajnie wygląda takie akwarium, rybki mają podobne wymagania i możesz dostosować do nich parametry wody (twardość pH itp)

Sprzęt polecałbym taki:
Grzałka tetry 200W
Filtr - jaki chcesz mieć zewnętrzny (kubełkowy, droższy) czy wewnętrzny?
Jeśli chcesz profesjonalnie uprawiać rośliny to możesz zakupić butlę CO2 z zestawem i dołożyć oświetlenia do ok 0,5 W/l (co wiąże się z przeróbką pokrywy, jeśli masz akwa wromak)
Żwir o granulacji 2 max 4 mm (jeśli zaliczamy do sprzętu :P )
I termometr, najlepiej szklany.

Więcej Ci nie trzebe, nie lej chemii do wody (uzdatniacze itp itd), poczekaj ok miesiąca , moze 3 tygodnie z wodą w akwarium i dopiero wpuszczaj ryby. Podmiany rób raz na tydzień choć przy takim akwarium można już co 2 tygodnie (i tak lepiej co tydzień :) )
jedyne preparaty których nalezy używać to nawozy (są tacy którzy nie uzywają ale nie każdemu hodowla wtedy wychodzi)

Mam nadzieję że trochę pomogłem :)
240L soon!
Pozdrawiam,
Piotrek
Awatar użytkownika
kormateusz
Posty: 134
Rejestracja: 21 sty 2008 22:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kormateusz »

Ciebie to lubię, Peter :D No, a np z molinezjami jakie mogą być inne rybki? Mogą być mieczyki skalary lub gupiki? A jakiś odmulacz (czy coś takiego), pompka do napowietrzenia?
Awatar użytkownika
Peter
Pomocnik
Posty: 489
Rejestracja: 02 lut 2006 16:27
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Peter »

oczywiście, że mogą być, nawet po 2 są z tego samego biotopu ;) :
Skalar - ameryka PŁD
Gupik - ameryka PŁD
Molinezja - ameryka środkowa
Mieczyk - ameryka środkowa

Może być to biotop 2 ameryk (środkowej i płd);p Nie wiem czy tak można nazwać, ale rybki maj podobne wymagania i psują do siebie. Ja lubię rybki stadne - np.: neony, razbory, wtedy ładnie wygląda takie akwarium. Te co wymieniłeś, to każda pływa jak chce i gdzie chce, a neonki i razbory trzymają się w kupie. A jak masz porzucane ryby różnych gatunków to efekt jest dopiero, jak się przyjrzysz z bliska akwarium. Ale to już kwestia gustu.


Właśnie zapomniałem o odmulaczu, aczkolwiek nie jest on konieczny (ja nie używam), choć inni będą twierdzili, że warto go mieć.
pompka też się przydaje, choć często filtry wystarczają (nie polecam haliea, nie starczy Ci na zbyt długo - zepsuła się, rozkręciłem i zobaczyłem mechanizm - wystarczy uapadek z niewielkiej wysokości i nie ma pompki), ale za tą cenę warto. Dużo lepsza jest TETRA.
240L soon!
Pozdrawiam,
Piotrek
Awatar użytkownika
kormateusz
Posty: 134
Rejestracja: 21 sty 2008 22:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kormateusz »

A jaki byłby dobry filtr zewnętrzny do ok 60-70 zł :?:
Awatar użytkownika
Peter
Pomocnik
Posty: 489
Rejestracja: 02 lut 2006 16:27
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Peter »

za takie pieniądze to kaskada.
Tu masz link:
http://allegro.pl/item302211988_filtr_f ... cena_.html
240L soon!
Pozdrawiam,
Piotrek
Awatar użytkownika
kormateusz
Posty: 134
Rejestracja: 21 sty 2008 22:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kormateusz »

Awatar użytkownika
Peter
Pomocnik
Posty: 489
Rejestracja: 02 lut 2006 16:27
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Peter »

Ja bym brał FZN - sprawdzony przez wielu użytkownikowi, bezawaryjny w większości przypadków.
Pozdrawiam
240L soon!
Pozdrawiam,
Piotrek
ODPOWIEDZ