Oświetlenie HQI do akwarium 375l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Czy oświetlenie HQI 370W ao akwarium 375l to nie za dużo?

Tak, glony gwarantowane
5
31%
Tak
4
25%
Nie
7
44%
 
Liczba głosów: 16

Awatar użytkownika
M-cz77
Pomocnik
Posty: 534
Rejestracja: 15 wrz 2007 9:13
Lokalizacja: Warszawa

Oświetlenie HQI do akwarium 375l

Post autor: M-cz77 »

Cześć!
Po dłuższym namyśle i zastanawianiem się nad za i przeciw doszedłem do wniosku że może kupię lampę HQI do akwarium 375.
A jako że to akwarium będzie roślinne, na Amazonie, z CO2 itp., pomyślałem że oświetlenie musi być niczego sobie. Może będę BARDZO ryzykował z tym światłem, lecz zastanawia mnie lampa 2x150W+ 70W. W efekcie będzie ponad 0,986 W/L, więc duże ryzyko glonów. Lecz jeśli roślinki rosłyby super to czy glony mimo tego mogły by zaatakować?
Proszę o odpowiedź czy ta lampa nie jest za mocna, lub czy mam pomyśleć nad inną.
Pozdrawiam
Obrazek
Wojtek14
Początkujący pomocnik
Posty: 157
Rejestracja: 03 lut 2006 23:14
Lokalizacja: Goszczanów

Post autor: Wojtek14 »

Witam takie oświetlenie bym polecał już bardzo zaawansowanym akwarystą którzy nie od dziś mają akwarium roślinne bo bez doświadczenia nabawisz się tylko glonów i nic więcej ja bym proponował takie zestawienie
3x 70 w co daje 0,56 w/l i ze względu że jest to hqi to na początek w zupełności wystarczy .
albo 2x 150 daje 0,8 wl i jest to bardzo dużo więc ciężko dobrać dobre zestawienie ale jeśli posiadasz już dostateczną wiedzę i lubisz wyzwania to mógłbyś spróbować ale na początek dość wysoko podwiesić lampy.
Więc chyba 2x 150 w będzie najlepszym rozwiązaniem .
Pozdrawiam
_______
126-welony
53-krewetkarium
112-Morskie w trakcie budowy :)
Wojtek14 Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
M-cz77
Pomocnik
Posty: 534
Rejestracja: 15 wrz 2007 9:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: M-cz77 »

Uwielbiam wyzwania :D Wprawdzie musiałbym strasznie uważać na glony, lecz w najgorszym przypadku wystarczyłoby powiesić lampę trochę wyżej, prawda? Do tej pory miałem oświetlenie 0,714W/L lecz nie było efektów, jakich się spodziewałem. A teraz by było:
o jakieś 0,27W/l więcej
i HQI (nie jakieś T8 i T5) :D
Na przykład w małym akwarium (25x25x30) mam lampę biurkową z żarówką (taką małą- jak hqi) 30 W i nie mam glonów (mimo 4 neonków, Amazonii i nedojrzałego akwarium gdy je wpuszczałem- była katastrofa w 375 i 4 neonki jako jedyne przeżyły- dlatego muszą się męczyć w kostce...).
Obrazek
Wojtek14
Początkujący pomocnik
Posty: 157
Rejestracja: 03 lut 2006 23:14
Lokalizacja: Goszczanów

Post autor: Wojtek14 »

Tej lampki biurkowej bym nawet nie porównywał do hqi .Tak jeśli byś sobie nie dawał rady możesz podnieś hqi .Ja swoje miałem na wysokości 28 cm i jedna lampa 70 w ładnie oświetlała 112 l nawet może zerknąć do galerii :D
.Licz się także z zużyciem prądu bo nie będzie małe 300 w + grzałki i filtry to naprawdę dużo i przyszły rachunek może cię powalić na kolana :? ,ale czego się nie robi dla naszego hobby :lol: .
_______
126-welony
53-krewetkarium
112-Morskie w trakcie budowy :)
Wojtek14 Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
M-cz77
Pomocnik
Posty: 534
Rejestracja: 15 wrz 2007 9:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: M-cz77 »

Ile by wynosił rachunek? 370W HQI, grzałka (która nie będzie prawie pracować, bo hqi ogrzeje wodę, a w pokoju mam 23*C), filtry 48W + 11W, elektrozawór. Przy kosztach 0,11zł kW/h ile to wyjdzie...? Niezbyt nie wiem jak to policzyć.... :oops:
EDIT: w małym akwarium jest ponad 1,5w/l i nie ma glonów... a jest amazona, tuż po restarcie...
Obrazek
placek
Początkujący pomocnik
Posty: 41
Rejestracja: 05 sty 2008 21:17
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: placek »

poniżej masz link, nie wiem na ile wiarygodny bo jeszce sam nie korzystałem, ale zawsze..
http://malawi.pl/kalkulatory/
Awatar użytkownika
M-cz77
Pomocnik
Posty: 534
Rejestracja: 15 wrz 2007 9:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: M-cz77 »

Trochę to dziwne...
Na kalkulatorze wypada 33zł (wliczając akwaria 25+18+375). A myślałem że więcej. Tyle że HQI nie bierze więcej prądu? Np jak lampa ma 150W to pobiera na 100% 150W, nie więcej?
To w kwestii prądu nie jest tak źle, jednak moja mama boi się, że to akwarium to będzie ekstremalna robota (wielkie ryzyko glonów).
Może jednak uda mi się ją przekonać na 370W, nie 300W 8)
Obrazek
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Spokojnie możesz dać takie światełko :D Fakt że będziesz miał trzy żarniki pozwoli ci dozować światło . Normalnie możesz oświetlać wykorzystując tylko 2x150 a dodatkowy żarnik 70W odpalać tylko w "godzinach szczytu" na krótki czas .
Najważniejsze to to jak wystartujesz baniak ! Musisz zacząć od powiedzmy 4 godzin dziennie i stopniowo wydłużać czas świecenia o godzinę tygodniowo .
Ja u siebie mam 2x 70W na 200 litrów i świecę tak :
od 11 do 12 tylko lewy żarnik
od 12 do 20 obydwa żarniki
od 20 do 21 tylko prawy żarnik
Jeśli dobrze wystartujesz baniak i nie przesadzisz z nawozami to unikniesz glonów .A przy takim świetle i dobrym prowadzeniu zbiornika nie będziesz mial problemów z żadną rośliną .
Awatar użytkownika
M-cz77
Pomocnik
Posty: 534
Rejestracja: 15 wrz 2007 9:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: M-cz77 »

No to mnie przekonaliście! Na razie nie mam pieniędzy (w końcu to HQI... koszt +- 1400zł na www.roslinyakwariowe.pl) lecz za miesiąc, dwa... nie mogę się doczekać. Jednak z powodu tych lamp przeniosę restart na za jakiś miesiąc. (przez ten miesiąc może uda mi się zdobyć filtr RO, HQI i nowe akwarium; to jest masakrycznie porysowane. Ale nie będzie to OW- w końcu są pewne granice, do których można wydawać kasę...).
I mam jeszcze jedno pytanie; jak długie są kable do HQI i linki do zwieszania lamp? Bo mam trochę wysoko sufit.
ps. już nie raz widziałem jak ktoś komuś polecał lampę do akwarium 375 3x 150W HQI... Ale to już jest bitwa z glonami, nie akwarystyka :lol:
Obrazek
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Linki możesz zamówić chyba takie jakie potrzebujesz .A przewody elektryczne są takiej długości żeby sięgały do szafki bo tam znajduję się cały układ zapłonowy . Nic sie nie bój nie braknie :D
A co do glonów to nie samo światło o tym decyduję .Ale jak sie źle prowadzi akwarium to nadmiar światła może zwiększyć problemy z glonami . Jednak jeśli nie przesadzisz z długością światła na starcie /to moim zdaniem bardzo ważny problem / i potem będziesz nawoził z wyczuciem to bedzie OK .
Awatar użytkownika
M-cz77
Pomocnik
Posty: 534
Rejestracja: 15 wrz 2007 9:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: M-cz77 »

Czyli lepiej dać mniej nawozów niż mniej? A jak duże są układy zapłonowe...?
A akwarium będę prowadzić chyba w miarę dobrze... nawozy (byleby nie przedawkować), CO2, podmiana wody co tydzień (na czystą wodę RO+ sole mineralne i makro/mikro), mycie filtrów co 3 tygodnie, za każdą podmianą mycie szyb itp.
Obrazek
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Zacznij od świecenia 4 godziny dziennie ! Potem ten czas wydłużaj o godzinę tygodniowo . Rośliną to wystarczy bo na początku i tak sie adaptują do nowych warunków i ukorzeniają. Trochę czasu minie zanim zaczną normalnie rosnąć i wtedy jeszcze nie potrzebują tak wiele światła .
Co do nawozów to przez pierwszy miesiąc nie lałbym nic oprócz potasu . Dopiero po miesiącu bardzo delikatnie można zacząć dozować makro i mikro .Najlepiej dać dawkę o połowę mniejsza niż zaleca producent a potem obserwować .Jeśli trzeba do dawkę zwiększyć lub zmniejszyć .
Układ zapłonowy ma jakies 10 cm x 30 cm .Taka zgrabna skrzyneczka która mocuje sie do ścianki w szafce .
Awatar użytkownika
M-cz77
Pomocnik
Posty: 534
Rejestracja: 15 wrz 2007 9:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: M-cz77 »

Szkoda tylko jednej rzeczy... Wyniki ankiety są porażające... Większość głosów jest na "tak, glony gwarantowane"... Ciekawe czemu na www.roslinyakwariowe.pl w ankiecie większość głosów jest za tym, że nie to nie jest za dużo... Może te osoby które dały "tak, glony gwarantowane" mogłyby to skomentować (mam nadzieję że to nie jest niegrzeczne....)
Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Moim zdaniem osoby które głosowy że na pewno będą glony nie maja wystarczającej wiedzy na temat zbiorników holenderskich. Ja zagłosowałem na ta druga opcje czyli ze światła będzie trochę za dużo.

Moim zdaniem wystarczyły by tylko te dwa żarniki po 150W. Przy odpowiednim podłożu i nawożeniu będziesz miał wymarzone akwarium holenderskie.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
M-cz77
Pomocnik
Posty: 534
Rejestracja: 15 wrz 2007 9:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: M-cz77 »

:lol: Ja to zawsze chcę mieć wszystko "ponad limit" lecz nigdy nie mogę, choć to może być jedyny wyjątek. Kilka razy widziałem akwaria z HQI (ponad 1,2W/L) i nie było glonów, a roślinki rosły wspaniale. Ale jeśli jednak mama się nie zgodzi to 2x150W HQI też jest ok :D
Bo moją wadą jest nastawianie się na różne rzeczy; na początek myślałem o 2x150W lecz kiedy była możliwość 370W to od razu się na nią nastawiłem. Ale jak widzę jakie Rohan ma piękne rośliny przy 0,7w/l (no ale trzeba dodać umiejętnośći, nawozy <na ADA chyba nie bedę mógł sobie pozwolić; za drogie> i doświadczenie) to myślę że przy moim doświadczeniu (znikomym) mógłbym spróbować zrobić namiastkę tego w akwarium.
Obrazek
ODPOWIEDZ