Oświetlenie 25W/25l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
FoxyLove
Posty: 72
Rejestracja: 28 lip 2007 21:50
Lokalizacja: Warszawa

Oświetlenie 25W/25l

Post autor: FoxyLove »

Takie pytanie , czy 1W/1l to nie będzie zbyt dużo, obawiam sie ,ze akwarium zacznie porastac glonami, mam zamiar zrobić małą japonke trawniczek, parvula,hemianthus te sprawy :). Z jednej strony wymagają dużo światła i CO2 ,ale myśl o ataku glonów mnie przeraża ... :shock:
pozdrawiam Lisiczka,..
(300l-moja mała Azja)
NO3-12mg/l
NO2-0
pH-7,5..coraz lepiej
KH-5 GH-15
wado1
Pomocnik
Posty: 552
Rejestracja: 19 sie 2007 16:40
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: wado1 »

Jeżeli mowa o zwykłej żarówce to nie, natomiast jeżeli o świetlówce to zdecydowanie za dużo.
Porozmawiajmy o wirtualizacji!
Awatar użytkownika
yaroslavv
Posty: 139
Rejestracja: 13 lis 2007 19:19
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: yaroslavv »

wado1 to jaką świetlówkę byś dał do tego?? 8)
wado1
Pomocnik
Posty: 552
Rejestracja: 19 sie 2007 16:40
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: wado1 »

W moim tarliskowo-roślinnym mam kompaktową 14w 8)
Porozmawiajmy o wirtualizacji!
FoxyLove
Posty: 72
Rejestracja: 28 lip 2007 21:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: FoxyLove »

ja się zastanawiałam nad 15W oczywiście świetlówką ,ale to chyba będzie mało ,dla trawniczków (?) w 300l mam 2x40W i 2x36W i to troche mało bo przy 40 cm słupa wody na samym sole nie chca rosnąc drobne rośliny :?
Ostatnio zmieniony 28 sty 2008 23:21 przez FoxyLove, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam Lisiczka,..
(300l-moja mała Azja)
NO3-12mg/l
NO2-0
pH-7,5..coraz lepiej
KH-5 GH-15
wado1
Pomocnik
Posty: 552
Rejestracja: 19 sie 2007 16:40
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: wado1 »

Jeżeli nie będziesz mieć roślin które będą zasłaniały światło trawniczkowi to powinno wystarczyć (zawsze możesz dorobić odbłyśnik - szczeólnie aby światło rozprowadzić w miarę równomiernie po całym akwa).
Porozmawiajmy o wirtualizacji!
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Odbłyśnik nie zawsze załatwia sprawę,gdyby tak było to zamiasty odbłyśników zakładali byśmy lusterka w obudowach.Przecież przez odbłyśnik nie przybędzie nam wat w akwarium :wink:

Co do rozwoju glonów z powodu silnego światła to też nie jest tak.Światło to tylko jeden czynnik,który wpływa na rozwój glonów.Jeśli równowaga w zbiorniku będzie zachowana to z pewnościa damy sobie radę z glonami,zresztą do końca nigdy się ich nie pozbędziemy.No chyba że będziemy mieli jałową wodę,ale wtedy będziemy mogli mieć tylko wodę w naszym zbiorniku.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
wado1
Pomocnik
Posty: 552
Rejestracja: 19 sie 2007 16:40
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: wado1 »

Co do odbłyśnika to wiem, że nie doda W ale pomoże nam lepiej wykorzystać te którymi już dysponujemy :) Jeżeli chodzi o glony to wiadomo, czymś sie one żywią i jeżeli nie przesadzimy z nawozem lub mnogością obsady to zostaną pod naszą kontrolą lecz światło powyżej 0,75 W na litr jest zalecane tylko dla bardzo zaawansowanych akwarystów...
Porozmawiajmy o wirtualizacji!
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Zgadzam się Wado,że taki natężenie światła jest tolerowane przez niektóra rośliny.Druga sprawa nic nie wiemy o rybach,bo te też nie wszystkie lubią takie światło.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
wado1
Pomocnik
Posty: 552
Rejestracja: 19 sie 2007 16:40
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: wado1 »

No tak racja :) czekamy więc na więcej info i jak zawsze służymy pomocą :?: :)
Porozmawiajmy o wirtualizacji!
FoxyLove
Posty: 72
Rejestracja: 28 lip 2007 21:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: FoxyLove »

Super, dzięki za odpowiedz :) . Jednak upewniłam się co do 15W ,teraz zastanawiam się czy ma być to pokrywa czy raczej belka(system) ,mam wrażenie ,ze w belce dużo swiatła będzie "uciekało" . Prosze o opinie
pozdrawiam Lisiczka,..
(300l-moja mała Azja)
NO3-12mg/l
NO2-0
pH-7,5..coraz lepiej
KH-5 GH-15
wado1
Pomocnik
Posty: 552
Rejestracja: 19 sie 2007 16:40
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: wado1 »

Standardowe pokrywy do 40cm akwariów mają bardzo niefortunnie rozwiązany system mocowania świetlówki przez co oświetla ona tak na prawdę tylko połowęe zbiorniczka (przynajmniej Wromak i Aqua Shut).
Porozmawiajmy o wirtualizacji!
FoxyLove
Posty: 72
Rejestracja: 28 lip 2007 21:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: FoxyLove »

To słabo....nie widziałam ,zeby sprzedawali takie małe belki. Może poprostu zakupic lampkę taką halogenke ? :P Taką z ruchoma główką itd...albo lampke ze swietlówką typu OSRAM? oczywiście 15
pozdrawiam Lisiczka,..
(300l-moja mała Azja)
NO3-12mg/l
NO2-0
pH-7,5..coraz lepiej
KH-5 GH-15
wado1
Pomocnik
Posty: 552
Rejestracja: 19 sie 2007 16:40
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: wado1 »

Nie miałem na myśli belki tylko kompletną pokrywę (standardowo są tam żarówki ale nic nie stoi na przeszkodzie aby wymienić je na świetlówki).
Jeżeli nie masz ochoty na zabawę w modyfikacje pokrywy ti lampka biurkową ze świetlówką kompaktową wydaje się być IMHO najlepszym rozwiązaniem.
Porozmawiajmy o wirtualizacji!
ODPOWIEDZ