Oświetlenie do akwa 31l dużo roślin i ryb

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
slaszek
Pomocnik
Posty: 981
Rejestracja: 09 gru 2007 21:44
Lokalizacja: Gdańsk

Oświetlenie do akwa 31l dużo roślin i ryb

Post autor: slaszek »

Witam. Mam akwa 31l nominalnie/50-25-25\ i sporo roślin. Ostatnio zmieniłem świetlówkę Sylwania aquastar 10000K 14WT8 na świetlówkę LIVE Glo2 6700 K 14WT8. Przy poprzedniej świetlówce miałem bardzo ładny wzrost rośłin takich jak anubias nana, lilaeopsis brasiliensis, zaś marniała mi moczarka argentyńska i .. no właśnie Kabomba karolińska. I tu jest problem: Czy ilość światła dla kabomby jest wystarczająca czy powinieniem dodać jeszcze jedną np. T5 8W Gro Lux świetlówkę. Dawałoby to 22 Wat na całość. Czy to nie byłoby za dużo. Teraz jest tak, że kabomba mi marnieje i nie wiem dlaczego. Parametry wody:
GH-12*, KH-9*, pH 6,6, Azotynów 0,0, azotanów 40mg/l, fosforanów 3 mg/l.
Ryby: 9 Neonków Innesa , 3 Otoski, 1 zbrojnik, 2 kiryski Panda.
Mam możliwość przebudować pokrywę i chcę to zrobić, tylko czy warto?
Sławekjavascript:emoticon(':?')
Sławek...
Życie jest zbyt krótkie, by marnować choć chwilę...

112! bystrzyki amandy, drobnoustki beckforda, otoski affinis, kiryski Panda, parka zbrojników niebieskich...

72 litry Otoskarium i kotnik
wado1
Pomocnik
Posty: 552
Rejestracja: 19 sie 2007 16:40
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: wado1 »

Według mnie problem nie leży w oświetleniu ... (skąd ten nawyk leczenia wszystkich problemów związanych z roślinami światłem??) na jakiej zasadzie wygląda marnienie Twoich roślinek - podaj więcej szczegółów...

Edit możesz dodać więcej światła ale będzie sie to wiązało prawdopodobnie z przerobieniem akwarium na holendra - CO2, nawozy itp.
Porozmawiajmy o wirtualizacji!
Awatar użytkownika
slaszek
Pomocnik
Posty: 981
Rejestracja: 09 gru 2007 21:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slaszek »

wado1 pisze:Według mnie problem nie leży w oświetleniu ... (skąd ten nawyk leczenia wszystkich problemów związanych z roślinami światłem??) na jakiej zasadzie wygląda marnienie Twoich roślinek - podaj więcej szczegółów...

Edit możesz dodać więcej światła ale będzie sie to wiązało prawdopodobnie z przerobieniem akwarium na holendra - CO2, nawozy itp.
Ale jak opisałem, parametry wody są wg książek idealne. Marnienie roślinek polega na tym, zę najpierw ciemnieją (brązowieją) liście, zaś łodygi jaśnieją, później zaczyna się gnicie i pękają. Kabombie natomiast jaśnieje łodyga, dolne listki ciemnieją i odpadają, zaś roślinka odrywa isę u unisi do powierzchni. Co robić?
Sławek...
Życie jest zbyt krótkie, by marnować choć chwilę...

112! bystrzyki amandy, drobnoustki beckforda, otoski affinis, kiryski Panda, parka zbrojników niebieskich...

72 litry Otoskarium i kotnik
wado1
Pomocnik
Posty: 552
Rejestracja: 19 sie 2007 16:40
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: wado1 »

Najwyraźniej roślinką czegoś brakuje z Twojego opisu można wywnioskować, że jest to Potas lub Azot (z testów wynika, że azot odpada) - myślę, że rozwiązaniem byłoby zainwestowanie w dobry nawóz lub nawet cały zestaw np PGC/PGM/PGm.
Porozmawiajmy o wirtualizacji!
ODPOWIEDZ