Karmienie ogólne - proszę o kilka wypowiedzi :)

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Peter
Pomocnik
Posty: 489
Rejestracja: 02 lut 2006 16:27
Lokalizacja: Szczecin

Karmienie ogólne - proszę o kilka wypowiedzi :)

Post autor: Peter »

Witam,
Zastanawiam się jak Wy karmicie swoje rybki
- Ile razy dziennie
- Jaka ilość pokarmu
- Jakim pokarmem (jak suchy to jaki czy może żywy)
- Co ile zmieniacie rodzaj pokarmu
- Czy dla zbrojników i innych ryb glonożoernych dajecie pokarm roślinny (jak tak to jaki bo mi zależy na szybkim wzroście zbrojników niebieskich)

Pytam bo ja od zawsze mam problem ze wzrostem ryb - rosną wolno i nie osiągają rozmiarów osobników dorosłych ... To jest mój największy akwarystyczny problem
:evil:

Czytam Wasze posty a tam wypowiedzi typu - "mi zbrojniki w 4-5 miesięcy osiągają dojrzałość płciową" mi po 5 miesiącach urosły z 0,5cm jak w ogóle coś urosły.

Karmię raczej 2 czasem 3 razy dziennie tyle aby rybki zjadły pokarm w 0,5-1 minutę. Brzuszki mają już prawie pełne. Pod koniec dnia brzuchy są już prawie płaskie to daję 2gą porcję pokarmu, trochę mniejszą.

Pozdrawiam
240L soon!
Pozdrawiam,
Piotrek
Awatar użytkownika
PawelW84
Początkujący pomocnik
Posty: 197
Rejestracja: 22 paź 2007 20:10
Lokalizacja: Lublin

Post autor: PawelW84 »

Hi!

Malo moge powiedziec o karmieniu bo moje ryby sie same karmia innymi rybami :) lub niektore filetami z ryb :)

Trzciniak - karmie go co dwa dni.

3 zbrojniki niebieskie i karmie je raz 5 razy w tygodniu, platkami dennymi serra vita chips (chyba tak sie to nazywa)

Jesli chodzi o pokarmy staram sie zmieniac pokarmy dla zbrojnikow, filety oraz robale oraz wpuszczam rozne rodzaje ryb do karmienia - moje Batrachy przepadaja za molinezjami :)
Obrazek
wado1
Pomocnik
Posty: 552
Rejestracja: 19 sie 2007 16:40
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: wado1 »

Ja używam:
- dafina (pokarm główny)
- tetra WaferMix - dla rybek dennych i krewetek
- tetramin
- pokarm granulowany

Karmie rybki 3x dziennie małymi porcjami i raz na dwa tygodnie robię im dwa dni głodówki.

(ramirezy rosną w oczach :) )

Generalnie wcześniej bałem się używać mrożonek ale efekt jest naprawdę wart zachodu - rybki są świetnie wybarwione i rosną jak na drożdżach.
Porozmawiajmy o wirtualizacji!
Awatar użytkownika
Peter
Pomocnik
Posty: 489
Rejestracja: 02 lut 2006 16:27
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Peter »

mi chyba nic nie pomoże - żywy pokarm (wodzień, ochotka, dafnia) Przy żadnym z tych nie miałem zadowalających efektów... Stawiam, że jest to jakiś związek w wodzie (ograniczający wzrost) i dlatego kupiłem Filtr RO. Tak myślę, ponieważ dałem znajomemu dorosłego u mnie już gupika, który po 4 tygodniach urósł 2cm. To mnie zaniepokoiło. Miał takie przerybienie że szkoda gadać (20l - 3x glonojad 4x kosiarka 20x neon innesa 3x kirysek + coś tam jeszcze)
240L soon!
Pozdrawiam,
Piotrek
wado1
Pomocnik
Posty: 552
Rejestracja: 19 sie 2007 16:40
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: wado1 »

Nie jestem biologiem ale wpływ na wzrost rybek na pewno musza mieć białko i wapń o ile to pierwsze znajduje się w pokarmach to nie wiem jak jest z wapniem...
Porozmawiajmy o wirtualizacji!
Awatar użytkownika
Peter
Pomocnik
Posty: 489
Rejestracja: 02 lut 2006 16:27
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Peter »

to co myślisz ze mam za mało jonów wapnia w wodzie? Może chemik coś się wypowie? Ale wątpie żeby wapń z wody był przyswajalny.
240L soon!
Pozdrawiam,
Piotrek
marthinez
Początkujący pomocnik
Posty: 77
Rejestracja: 30 gru 2007 16:42
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: marthinez »

Ja karmię różnymi mieszankami suchych pokarmów m.in. Ichtivit, tetra crips, tetra min itp. Co kilka dni daję pokarm mrożony (wodzień, oczlik, ikra, larwy komara) i rybki rosną bardzo szybko.
Co do zbrojnika niebieskiego to ja swojego zakupiłem na początku stycznia wielkości 4,5 cm. Teraz po półtora miesiącu ma dokładnie 6,1 cm (mierzone dzisiaj :D ). Karmię go różnymi tabletkami np. Green Algae Wafers Tropicala i Spirulinką.
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Ja karmię swoje ryby 7 razy dziennie,przeważnie mixy(oczywiście własnej roboty),pokarm suchy to tylko symbolicznie,z resztą on też jest zawarty w mixach.Podstawowa sprawa dla ryb to urozmaicona dieta i oczywiście zależy o jakich rybach mówimy.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Może chemik coś się wypowie?
To raczej pytanie dla biologa (ichtiologa).

Wg mnie urozmaicone żywienie najlepiej wpływa na rozwój ryb.
Ja podaje na co dzień pokarmy płatkowane, do tego co drugi dzień namoczony granulat dla kirysków, tabletki zawierające spiruline, raz w tygodniu grindale, czasem gotowaną wątróbke, zbrojniki dostają papryke, pomidor, ogórek, gotowaną marchewke, wiosną i latem podaje larwy komarów, wodzienia, rozwielitki, oczliki
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
artur.7065
Posty: 21
Rejestracja: 01 mar 2008 17:51
Lokalizacja: Lubaczów

Post autor: artur.7065 »

Ja karmię ryby 2 razy dzienie o godzinie 07:00 i 19:00 .
Ostatnio urodziły mi się małe rybki , ale rosną .
Awatar użytkownika
Peter
Pomocnik
Posty: 489
Rejestracja: 02 lut 2006 16:27
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Peter »

no i po 5 miesiącach moje samice gupika mają tylko 3,5 cm. A wiem że dorastają do 5-6cm. karmię 3 razy dziennie 6 suchymi pokarmami na przemian. Wiem że przy suchym urosną wolniej, ale chyba nie ma to wpływu na końcową wielkość... Coś robię źle ale nie wiem co. Poczekam jeszcze 1,5 miesiąca może dorosną... Ale wątpię.
240L soon!
Pozdrawiam,
Piotrek
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Nie sam pokarm ma wpływ na kondycję i wielkość ryby.Ważna jest wielkość zbiornika,parametry wody itp.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
wado1
Pomocnik
Posty: 552
Rejestracja: 19 sie 2007 16:40
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: wado1 »

U mnie po takim czasie w kotniku 25L gupiki (samice) osiągały ok 5 cm... Faktycznie wygląda na to, że coś jest nie tak. A jak u Ciebie wygląda sprawa temperatury? Ja miałem wtedy ok 28st.
Porozmawiajmy o wirtualizacji!
Awatar użytkownika
Peter
Pomocnik
Posty: 489
Rejestracja: 02 lut 2006 16:27
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Peter »

26-27 stopni... Już naprawdę nie mam pomysłów co to może być.
240L soon!
Pozdrawiam,
Piotrek
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Ryby zbyt liczne w zbiorniku (przerybienie) nawet jak sa młode i małe moga karleć. Wydzielaja ponoć do wody coś w rodzaju hormonów, które po przekroczeniu pewnego poziomu powoduja karlenie bądź zahamowanie wzrostu.
Jak często podmieniasz wodę?
Ile masz sztuk w ilu litrach?
A czas leci...
ODPOWIEDZ