Oświetlenie dla 112 litrów

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
anna_maria
Posty: 5
Rejestracja: 27 sie 2005 13:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Oświetlenie dla 112 litrów

Post autor: anna_maria »

Witam serdecznie, kupiłam od kolesia zestaw firmy Juwel 112 litrów (80x40x35). Niestety dwie roslinki jakie mialam jedna umarla (liscie gnily i opadały - roślinka niewiadomego pochodzenia), jednak ostatnio zauważyłam że pojawia mi się na kamieniach i korzeniach brązowy nalot. Z książek dowiedziałam się, że mogą to być tzw. okrzemki, których rozwój powodowany jest zbyt słabym oświetleniem. Obecnie w pokrywie zamontowane są dwie jarzeniówki 2x18W (zwykłe, nie akwarystyczne). Nie wymianiałam ich gdyż koleś mówił że wymieniał je przed miesiącem. Wiem już że to oświetlenie jest złe, jednak proszę o pomoc w wyborze odpowiedniego oświetlenia dla mojego zestawu lub sposobu jak rozwiązać mój problem. Czy możliwe jest zastosowanie zwykłych halogenówek ale większej mocy? Czy jednak mniejsza moc, ale przeznaczone wyłącznie do akwa (a jednocześnie większa cena).

Obecny zestaw rybek to 6xneon czerwony (po rozwiązaniu problemu planowany zakup większej ilości), parka bojownikow, parka pretnikow, 4 danio, 2 glonojady albinos, 4 kirysy (albinos, pstry i panda). W przyszłości chciałabym obsadzić też akwa większą ilością roślin. Z góry dzięki za każdą radę.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Z tego akwarium rwadze wywalić dotychczasowe oświetlenie i zamontowac ośwoetlenie na bazie świetlówek kompaktowych niezintegrowanych :wink:
Można zastować 2 x 55 W lub dla bardziej równego oświetlenie akwarium 4 x 24 W, wtedy światło będzie idelane dla roślin :D
Po konkrety zapraszam na www.aqva-light.pl
anna_maria
Posty: 5
Rejestracja: 27 sie 2005 13:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: anna_maria »

ok, dzieki za stronke, ale piszesz mi o swietlowkach o mocy 55W wiec rozumiem ze konieczna bylaby wymiana calej pokrywy?Chcialabym zostawic pokrywe taka jaka jest jesli byloby to mozliwe. A wtedy dlugosc swietlowek musialaby byc 60 cm, a o mocy 55W nie zauwazylam takich. A czy moglabym zastosowac typowe swietlowki akwarystyczne np. Hagen (aqua -flo i sun-flo) o mocy 2x18W? A moze sa jakies inne ktore bylyby lepsze?
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Nie nie musisz zmieniac pokrywy, poprostu gdy wymontujesz stare świetlówki zrobisz miejsce na nowe :wink:
A świetlówki kompaktowe tam napewno są, wejdz tam do sklepu pozniej w menu ze swietlowkami philipsa i tam jest taki pasek gdzie wybiera sie mogel swietlówki, wybierz Master PL-L sa tam 3 rodzaje wlasnie zaczynające sie na Master PL-L :wink:
anna_maria
Posty: 5
Rejestracja: 27 sie 2005 13:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: anna_maria »

Śiwtlówki Philipsa są śliczne, ale jest mały problem .... montaż :( Posiadają inne gwinty niz u mnie w pokrywie, więc jeśli chciałabym je zamontować musiałabym wymienić pokrywę ;( Do obecnej pokrywy musiałabym mieć swietlówki 60 cm z gwintem G13.
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Nie nie musisz zmieniac pokrywy :wink:
Wystarczy zmienic oprawki i układy zasilające no i oczywiście świetlówki :!:
Poniżej przedstawiam linki d wszystkich potrzebnych rzeczy :
- świetlówki http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p ... 3cc4abad19
- układy zasilające http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p ... ffd0a9c2bd
- oprawki http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p ... fc54c2cee1

To są linki poglądowe, ceny sa że tak powiem z deka wysokie, można kupic taniej w sklepach elektrycznych :wink:
Z całą modyfikacją oświetlenia da się zmieścić w 120 zł :!: :D
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Khem, khem... motyla noga :x
Właśnie zajrzałem pod pokrywę i ujawniłem obecność JEDNEJ świetłówki 18W... Mówicie, że na setkę to to trochę mało? :?
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Oczywiście że mało :wink: Wsadź 2 x 36 W na kompaktach bedzie w sam raz :wink:
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

A co to jest "na kompaktach"? Czy to są te "oszczędne" świetlówki na gwincie żarówkowym?
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Nompakty to nie energooszczędne, zajżyj do linkw które podałem w moim wczesniejszym poscie, tam sa kompakty, oprawki do nich i stateczniki :wink:
Tomekf
Posty: 21
Rejestracja: 26 lip 2005 8:58
Lokalizacja: Okolice Krakowa, bo kto by wiedział gdzie są Jazzy :)

Post autor: Tomekf »

Możesz pomysleć nad zastosowaniem świetlówek T5 są one o wiele wydajniejsze niz kompakty czy zwykłe T8, świetlówki T5 znajdziesz w katalogach www.aqva-light.pl :wink:
A jesli nie to zastosuj kompakty tez nie są złe i co wazne wydajniejsze d T8 :D
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Jak na razie zamontowałem dodatkową oprawkę 2x18, co daje 54 W czyli 0,54 W/l czyli teoretycznie tak jak być powinno - mam jednak poczucie, że jest okropnie jasno, neonki chowają się po kątach a akwrium wygląda jak stadion w mistrzostwa - nie za dużo trochę? :roll:
100 l: reaktywacja
Obrazek
c
Posty: 4
Rejestracja: 21 paź 2006 18:35

Post autor: c »

mam pytanie, jesli masz fabryczna pokrywę to w jaki sposób zamocowałeś dodatkową świetlówkę? tez jestem na tym etapie i zachodzę w głowę jak to zrobić nie dziurawiąc zbytnio pokrywy?
ODPOWIEDZ