Otoski - dokarmiać?

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
mcd
Posty: 319
Rejestracja: 01 mar 2008 15:45
Lokalizacja: Łódź

Otoski - dokarmiać?

Post autor: mcd »

No właśnie. Dzisiaj planuję zarybić moje akwarium. Dojrzewa już 2,5 tygodnia.

Na pierwszy rzut planuję:
8-10x neon
5x otosek
(a za kilka dni)1+2 prętnik karłowaty

Pytanie jest takie, jaki pokarm serwować rybkom?
i przede wszystkim: Czytałem, że otoski należy wpuszczać do dojrzałego akwarium, w którym są już glony... No właśnie, ja w moim akwa nie widzę glonów (chyba, że glon wcale nie musi być zielony), czym więc powinienem dokarmiać otoski.

Dla uczciwości dodam, że przez jakiś czas w dojrzewającym akwa pływały sobie cztery małe pyszczaki (był to kłopotliwy prezent), ale teraz pływają już sobie w wygodniejszym apartamencie u znajomego.
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Podstawowa sprawa to podawanie pokarmów urozmaiconych, a więc witaminowych,wybarwiających i zawierających składniki balastowe.Ja osobiście polecam pokarmy Tropicala.

Co do otosków,uważam iż dawanie im specjalnych pokarmów jest zbyteczne.U mnie po restarcie od razu chodzi stado tych ryb i nie widzę aby miały jakikolwiek problem z pożywieniem.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
mcd
Posty: 319
Rejestracja: 01 mar 2008 15:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mcd »

Rozumiem. Zapewne więc - to, że glonów nie widać, nie znaczy, że ich nie ma. Dzięki
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Dokładnie tak.Z tego co ja widzę u swoich otosków to one są podobnie jak kiryski,nie gardzą żadnym pokarmem.U mnie jedzą nawet mięso dla paletek.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
slaszek
Pomocnik
Posty: 981
Rejestracja: 09 gru 2007 21:44
Lokalizacja: Gdańsk

właściwie po co?

Post autor: slaszek »

mariuszzawadzki pisze:Dokładnie tak.Z tego co ja widzę u swoich otosków to one są podobnie jak kiryski,nie gardzą żadnym pokarmem.U mnie jedzą nawet mięso dla paletek.
Jak masz ustabilizowane akwa to ok. Otoski sobie poradzą. Jak karmisz inne rybki regularnie w odpowiednich proporcjach to jest ok. Moje trzy urwisy prawie w dzień nic nie robią, ale jak wieczorem zgaszę światło, to wperniczają jak leci (z liści z piasku z szyb itp. ) Raz na jakiś czas dostaną spirulinkę i chwatit!!! Aby woda była ok a resztą się nie powienieś przejmować.
Sławek...
Życie jest zbyt krótkie, by marnować choć chwilę...

112! bystrzyki amandy, drobnoustki beckforda, otoski affinis, kiryski Panda, parka zbrojników niebieskich...

72 litry Otoskarium i kotnik
Awatar użytkownika
mcd
Posty: 319
Rejestracja: 01 mar 2008 15:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mcd »

Dziękuję za pomoc...
Awatar użytkownika
Garbus
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 3172
Rejestracja: 18 cze 2007 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Garbus »

Hej!
Ja bym podawał spirulinę... :wink:
Krzysiek
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Oczywiście,że otoski jedzą spirulinę,dla tego o niej nie wspominałem bo napisałem,że ryby jedzą pokarm urozmaicony,a więc i roślinny.Nawet palety u mnie za spiruliną w płatkach zajadają się.Polecam właśnie tą bo w niej jest więcej samej spiruliny niż w granulacie.Polecam Tropicala.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
Garbus
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 3172
Rejestracja: 18 cze 2007 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Garbus »

Hej!
Ja też polecam tą Tropicala, ale tą "zwykłą" bo ta 36% będzie chyba za silna :lol: Jeszcze jej nie testowałem :wink:
Krzysiek
wado1
Pomocnik
Posty: 552
Rejestracja: 19 sie 2007 16:40
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: wado1 »

Oto jak otoski żyją w naturze:
http://pl.youtube.com/watch?v=ilnitMs1LRk

Tak więc tam jedzenia mają pod dostatkiem, w akwarium w którym niema glonów zielonych mogą paść z głodu, nawet dokarmiane. Czytałem, że wymagają xx% (nie pamiętam dokładnie ile ale na pewno ponad 50) pokarmu składającego się z glonów inaczej zginą.
Btw. gdzieś kiedyś widziałem post BARY nt. gatunków dostępnych w Polsce - warto poszukać.
Porozmawiajmy o wirtualizacji!
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

Co prawda pokarm tropicala to nie glon ale na podstawie spiruliny, która jest glonem. Więc podawanie spiruliny jest jak najbardziej pożądane.
Michał

Obrazek
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Wado tak jak pisałem robiłem restart,wszystko dokładnie czyściłem i odkażałem i jakoś otoski nie padły.A glony masz chociażby na roślinach.Faktycznie masz rację problem może pojawić się jak byś wpuścił otoski do zupełnego sterylniaka.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
wado1
Pomocnik
Posty: 552
Rejestracja: 19 sie 2007 16:40
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: wado1 »

Wiadomo, że jakiś glon w akwa zawsze się znajdzie. Tylko, że otoski nie jedzą wszystkich rodzajów (czytałem, że nie jedzą nitkowatych czyli jedynych jakie są u mnie). Mimo, że przeżyły u Ciebie nie znaczy, że przeżyją u kogoś innego - przykładem niech będzie forum apisto - sam czytałem co najmniej trzy wątki (prawdopodobnie było ich więcej) o wyginięciu całej obsady otosków (chociaż zazwyczaj zostawał jeden ;) ) z bliżej nie wyjaśnionych przyczyn i zazwyczaj odpowiedzi były takie, że to przez brak konkretnych glonów w diecie. Wiadomo, że wszystko można próbować nadrobić pokarmami jednak trzeba pamiętać o odpowiedniej dawce "roślin" i tym, że nie zawsze to wystarcza.
Porozmawiajmy o wirtualizacji!
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Otoski, jak zresztą wszystkie zbrojniki, potrzebują w diecie celulozy, na której hodują sobie mikroflorę. Dlatego w akwa ze zbrojnikami zawsze musi być jakieś źródło celulozy; np. kawałek miękkiego, wymoczonego drewna, które mogą sobie skrobać albo sporo karmy roślinnej bogatej we włókno. Jak w akwa jest np. tylko mopani i stare kokosy, to otoskom źle sie wiedzie.
A czas leci...
Awatar użytkownika
mcd
Posty: 319
Rejestracja: 01 mar 2008 15:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mcd »

Nowe rybki już pływają. 8 neonków i 3 otoski, ale już zakochałem się w tych ostatnich i z pewnością dokupię jeszcze ze 2/3 - tym bardziej, że powinny żyć w stadzie (chociaż na razie pływają osobno). Ucieszyłem się, bo od razu przyssały się, do szyby, korzeni itp. Może im smakuje :-) Zobaczymy co dalej.

Tylko jaką temperaturę nastawić dla neonków otosków i prętników(wkrótce)
27 stopni?
ODPOWIEDZ