Wydajna lampka dla roślinek

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Łukasz87
Posty: 184
Rejestracja: 21 cze 2007 22:05

Wydajna lampka dla roślinek

Post autor: Łukasz87 »

Temat zaciągnięty z forum elektrody może to kogoś zainteresuje :)

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=966010

piszcie opinie co do tego pomysłu
Awatar użytkownika
Garbus
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 3172
Rejestracja: 18 cze 2007 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Garbus »

Hej!
Taka "lampka" nie nadaje się w zupełności do akwarium. No chyba, że jako oświetlenie nocne :wink:
Krzysiek
Łukasz87
Posty: 184
Rejestracja: 21 cze 2007 22:05

Post autor: Łukasz87 »

poczym taki wniosek ??
Awatar użytkownika
Garbus
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 3172
Rejestracja: 18 cze 2007 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Garbus »

Hej!
A no po tym, że to są diody LED. :wink:
Krzysiek
wado1
Pomocnik
Posty: 552
Rejestracja: 19 sie 2007 16:40
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: wado1 »

A dlaczego diody LED nie nadają się do oświetlania akwariów? Przecież przy odpowiedniej ich ilości są w stanie wytworzyć dość światła...
Porozmawiajmy o wirtualizacji!
Awatar użytkownika
Garbus
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 3172
Rejestracja: 18 cze 2007 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Garbus »

Hej!
Mówisz tutaj o takich kolorowych diodach :?: W życiu nie zastosowałbym takiego oświetlenia. Kto oświetla akwarium z roślinami (nie mówiąc tu o anubiasach, mchach itp.) takimi diodami :?:
Krzysiek
wado1
Pomocnik
Posty: 552
Rejestracja: 19 sie 2007 16:40
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: wado1 »

Też bym tego nie zrobił ;) (szczególnie teraz po inwestycji w rozbudowę starego oświetlenia).Jednak to że tego nikt nie robi o niczym jeszcze nie świadczy. Natomiast jeżeli ktoś by się zdecydował i dysponował odpowiednim budżetem to myślę że efekty mogły by być całkiem niezłe (szczególnie przy stosowaniu diod jako uzupełnienie) ze względu na łatwość manipulacji kolorem światła.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2008 19:45 przez wado1, łącznie zmieniany 1 raz.
Porozmawiajmy o wirtualizacji!
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Pierwsza podstawowa sprawa-w jakim celu stosować te diody zamiast innego rozwiązania,chociażby świetlówek?Ani to nie byłoby tanie,ani prostsze.Mam propozycję może kolega zastosuje to u siebie i zda relację.Jeśli to będzie dobre,opłacalne i korzystne dla ryb i roślin to ja zastosuję to u siebie,gdyż jestem otwarty na nowe rozwiązania.Takie diody na pewno mają sens przy nocnym oświetleniu.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Łukasz87
Posty: 184
Rejestracja: 21 cze 2007 22:05

Post autor: Łukasz87 »

spójrz na efekt tego światła poza tym tam są jeszcze słabe diody bo mają tylko 3000 mcd a ja mam listwe gdzie jest tylko 15 sztuk które mają 56 tys mcd poza tym odpowiednio ułożone mogą dać i odpowiedni kat świecenia i jeszcze jedno żarówki świetlówki i co tylko jeszcze to też sztuczne światło

tak sam tego spróbuje jak tylko zdobęde kase poza tym w czym problem zdobyć elektronike i kogoś kto nam to zmontuje ?? poza tym czas swiecenia jednej diody to 100 tys godzin do tego pobór mocy mały ekonomicznie sie opłaca

Edytuj swoje posty, Chemik4
Awatar użytkownika
Garbus
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 3172
Rejestracja: 18 cze 2007 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Garbus »

Hej!
Tylko, że oświetlenie na świetlówkach chyba wyjdzie nieco taniej.
Krzysiek
wado1
Pomocnik
Posty: 552
Rejestracja: 19 sie 2007 16:40
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: wado1 »

W takim razie ja również czekam na sprawozdanie. A dlaczego cieszyłbym się gdyby to wypaliło (może nie dosłownie ;) ) ano dlatego, że moje myślenie jest pro-ekologiczne a diody pobierają mniej prądu co równa się mniej wytwarzanego w elektrowniach CO2 i większej szansie na to aby obecne gatunki ryb nie wyginęły (ale pojechałem ;) ).
Porozmawiajmy o wirtualizacji!
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Diody nie sa w stanie dać odpowiedniego natężenia i widma światła ! Diody mogą być stosowane tylko jako światło ozdobne a nie jako element oświetleniowy czy to akwarium czy cokolwiek innego :D
Łukasz87
Posty: 184
Rejestracja: 21 cze 2007 22:05

Post autor: Łukasz87 »

a w ogóle patrzyłeś na ten link co dalem na początku tematu ????
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Diody LED jeszcze nie sa na tyle wydajne by sie sprawdzic jako oświetlenie akwarium.
Oglądalem kiedyś program "Nano" i było o produkcji świecących diód, powoli zaczynają opracowywać diody (prototypy) o wydajności świetlówki 10W
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
czarli
Posty: 1
Rejestracja: 04 maja 2008 21:44

Post autor: czarli »

Witam.
Ja stosuje diody jako oświetlenie nocne podłączone pod zegar, i zdają mi bardzo dobrze egzamin. :wink: Wykorzystanie energii jet znikome , a efekt ciekawy.Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ