Zestaw startowy dla początkującego

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

v1t45
Posty: 40
Rejestracja: 19 sie 2014 7:05
Lokalizacja: Pyrogród

Zestaw startowy dla początkującego

Post autor: v1t45 »

Witam
Chciałbym zacząć swoją przygodę z akwarystyką ale jestem totalnie zielony w temacie.
Znalazłem na allegro taki zestaw: http://allegro.pl/show_item.php?item=4445937316.
Proszę o wasze opinie na jego temat. Zdaję sobie sprawę że nie jest to super sprzęt ale na początek, no właśnie czy wystarczy. Pytanie moje jest takie co ewentualnie musiałbym zmienić w pierwszej kolejności lub od razu?
DySponuję budżetem ok 500 zł. Tyle musi mi wystarczyć na całość wraz z obsadą.
Z góry dziękuję za porady.
Pozdrawiam
Cornelius
Posty: 127
Rejestracja: 01 maja 2014 0:16
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Cornelius »

Ciężko kupić gotowy zestaw z przyzwoitym oświetleniem (W/l). Jeśli zdecydujesz się na zakup tego zestawu licz się (o ile będzie fizycznie taka możliwość) z dołożeniem dodatkowej świetlówki. Najlepiej T5.
www.dlabartka.pl - prośba o przekazanie 1% podatku

54 l Amazonii
v1t45
Posty: 40
Rejestracja: 19 sie 2014 7:05
Lokalizacja: Pyrogród

Post autor: v1t45 »

Z tego co widziałem jest tam miejsce na 1 świetlówkę. Rozważałem wymianę świetlówki na LED ale to podnosi koszty.
Z tego co czytałem to oświetlenie na poziomie 0,2 Wat/litr to bardzo słabo. Pokój w którym będzie stało akwarium jest raczej dość ciemny a światło słoneczne na 100% nie będzie oświetlać zbiornika. Czytałem jeszcze o czyms takim jak odbłyśnik, podobno można wtedy przeliczyć liczbę Wat razy dwa. Takie rozwiązanie było by chyba najtańsze. No i współczynnik oświetlenia wynosiłby wtedy 0,41 więc już chyba całkiem nieźle.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Żaden odbłyśnik nie podbije Ci światła x 2. Bez dodatkowej świetlówki się nie obejdzie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
v1t45
Posty: 40
Rejestracja: 19 sie 2014 7:05
Lokalizacja: Pyrogród

Post autor: v1t45 »

BARA pisze:Żaden odbłyśnik nie podbije Ci światła x 2. Bez dodatkowej świetlówki się nie obejdzie.
A oświetlenie LED np: http://allegro.pl/show_item.php?item=4494914494?

A co z grzałką i filtrem?
Grzałka 100W
Filtr wewnętrzny Hanza Aquaristic 600l/h
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Na początek to polecę ci akwarium co najmniej 112l.
Światło najlepiej jakbyś do tego co będziesz miał w pokrywie (pewnie 2x18W T8) dokupił zestaw oświetlenia 1x24W T5 (idzie takie gotowce kupić za jakieś 60zł i montuje się to na istniejących świetlówkach (żadnego wiercenia itp.). Filtr to już bym poszukał jakiegoś kubełka (choćby chiński HW-302 za 150zł można kupić).
Do akwarium na dno piach z marketu/żwirowni/piaskownicy. Do piachu pałeczki nawozowe włożysz roślinom pod korzenie. O rośliny pytaj na forum.
No i lepiej poszukaj akwarium, lub akwarium + pokrywa, bo te zestawy to w większości do niczego się nie nadają.
Jak byś przejrzał ogłoszenia na Tablicy (OLX obecnie) z twojej okolicy to może też na coś ciekawego trafisz.
A 500zł to na start to całkiem sporo, jak się dobrze pokombinuje :D
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

malachio pisze: Jak byś przejrzał ogłoszenia na Tablicy (OLX obecnie) z twojej okolicy to może też na coś ciekawego trafisz.
A 500zł to na start to całkiem sporo, jak się dobrze pokombinuje :D
Otóż to. Zbiornik 126l kosztował mnie 40zł. Pokrywa (nowa) 140.
Grzałka (nowa) 40. (Jak poszukasz to znajdziesz nawet za 150 i szkło i pokrywę i świetlówki) Kubełek EHEIM używka 100zł. FZN1 50zł. Oświetlenie 40zł + folia odblaskowa 10zł.

Zostaje 120zł na piach, rośliny i rybki.. to całkiem sporo. Na dobrą sprawę wystarczyłoby na dwa akwaria :)
Jeżeli ograniczysz się do jednego filtra i używanej pokrywy może okazać się że masz nadal w kieszeni sporo ponad 200..
v1t45
Posty: 40
Rejestracja: 19 sie 2014 7:05
Lokalizacja: Pyrogród

Post autor: v1t45 »

malachio pisze:Jak byś przejrzał ogłoszenia na Tablicy (OLX obecnie) z twojej okolicy to może też na coś ciekawego trafisz.
Wydaje się to być sensowną opcją. Zobacze co się trafi.
malachio pisze:Na początek to polecę ci akwarium co najmniej 112l.
Dlaczego 112l.? Łatwiejsze w prowadzeniu będzie? Nie chciałbym w megalomanie popadać.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

W większym akwarium łatwiej utrzymać równowagę biologiczną poza tym jest większy wybór ryb .
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

v1t45 pisze:
malachio pisze:Jak byś przejrzał ogłoszenia na Tablicy (OLX obecnie) z twojej okolicy to może też na coś ciekawego trafisz.
Wydaje się to być sensowną opcją. Zobacze co się trafi.
malachio pisze:Na początek to polecę ci akwarium co najmniej 112l.
Dlaczego 112l.? Łatwiejsze w prowadzeniu będzie? Nie chciałbym w megalomanie popadać.
Megalomania zaczyna się od 450l ;P
100-150l to dobry kompromis jeżeli brać pod uwagę możliwości obsady czy to roślinnej czy zwierzęcej a zajętym miejscem.
U mnie 126 stoi na komodzie a kubełek i zasilanie schowałem do jednej z bocznych szafek. Dzięki temu zbiornik tworzy ładny ozdobnik zamiast tzw. potykacza z wystającymi przewodami.
No i jak wojtass9 wspomniał, łatwiej utrzymać i temperaturę i biologię w dużym zbiorniku niż w takim np. 50l.
Wszelkie zmiany zachodzą tym dłużej im większa jest masa wody.
Dzięki temu zauważysz w porę że np. temperatura spadła o 2st czy też, że zwiększa się NO3.
W małym akwarium stanie się to w czasie dwa razy krótszym.
v1t45
Posty: 40
Rejestracja: 19 sie 2014 7:05
Lokalizacja: Pyrogród

Post autor: v1t45 »

crosstowntraffic pisze:U mnie 126 stoi na komodzie
Nad tym też się zastanawiałem, takie 112l + cała reszta to pewnie ze 120 kg da albo i więcej. Mam lekkie obawy do do wytrzymałości mebla :)
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Podaj wymiary szafki (łącznie z grubościami blatu, ścianek bocznych, tyłu szafki) najlepiej do tego wklej jakieś zdjęcia żeby zobaczyć jak szafka jest podzielona. Większość szafek da się szybki i bezproblemowo wzmocnić, a niektóre bez problemu wytrzymują większe obciążenia.
Możesz też zaprosić ze dwie osoby, aby stanęły (względnie usiadły) na szafce. Zobaczysz czy się ugina. Jak wytrzyma taką próbę bez problemowo, to i akwarium utrzyma.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
tomek19
Posty: 108
Rejestracja: 10 kwie 2014 11:02

Post autor: tomek19 »

za 540 zl z groszami kupiłem akwarium 128l + pokrywę + filtr kubełkowy + grzałkę + 22kg żwirku + zestaw roślin + korzeń + termometr + uzdatniacz do wody + 10k ziemi ogrodowej - wszystko nowe.
Też myślałem o zestawie ale 1Ci mogę polecić ! nie kupuj zestawów bo przypłacisz.

Co do przerabiania szafki sam miałem ten problem :
viewtopic.php?t=17320
link do tematu z moja szafka , może się przyda i tobie takie rozwiązanie.
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

v1t45 pisze:
crosstowntraffic pisze:U mnie 126 stoi na komodzie
Nad tym też się zastanawiałem, takie 112l + cała reszta to pewnie ze 120 kg da albo i więcej. Mam lekkie obawy do do wytrzymałości mebla :)
Zwykłe biurko wytrzyma nawet 250kg. Cały myk polega na tym by mebel był stabilny czyli nie pracował tył/przód/boki oraz żeby był usztywniony na środku...
Komoda wytrzymała podczas remontu ponad 300kg (trzech chłopa i sprzęt) więc nie mam co do niej obaw.

Moja wygląda jak ta poniżej tylko usunąłem z niej stopki.

Obrazek
v1t45
Posty: 40
Rejestracja: 19 sie 2014 7:05
Lokalizacja: Pyrogród

Post autor: v1t45 »

crosstowntraffic pisze:Zwykłe biurko wytrzyma nawet 250kg. Cały myk polega na tym by mebel był stabilny czyli nie pracował tył/przód/boki oraz żeby był usztywniony na środku...
Komoda wytrzymała podczas remontu ponad 300kg (trzech chłopa i sprzęt) więc nie mam co do niej obaw.
Pomierzyłem mebel i troszkę lipa.
Konstrukcyjnie mebel wygląda tak jak u crosstowntraffic.
Z dodatkowych informacji:
płyta gr. 16 mm.
szerokość blatu 340 mm. (akwarium 112l ma chyba 350)

Poza tym właśnie zauważyłem że akwarium wysokie na 40 cm nie wejdzie mi pod skos :(
Jakbym zrobił rozwiązanie w tym stylu:
Obrazek
Było by to stabilne? Pewnie było by trzeba jakoś przymocować szafkę do ściany jeszcze?
ODPOWIEDZ