[126] Ameryka południowa - Przejrzyste wody.

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

[126] Ameryka południowa - Przejrzyste wody.

Post autor: crosstowntraffic »

Taki tam sobie baniaczek... nie mam aspiracji do tworzenia holendrów czy Amano style, dlatego wygląda jak wygląda.
Ważniejszym było aby zapewnić zwierzakom spokój i własne zakamarki. Przy obecnym układzie nie wchodzą sobie w drogę i wszystko gra :)

Obrazek

Obrazek

Rybek nie umiem ustrzelić w bezruchu :) Więc zamiast tego fotka całości:

Obrazek


Obsada to:
Neon Innesa (8szt)
Rasbora Klinowa (8szt)
Kirysek Spiżowy (2szt)
Kirysek Mozaikowy (?) (3szt)
Danio Pręgowane (3szt)
Danio Lamparci Zielony (2szt)
Otoski (8szt)
Gupik Pawie oczko (6szt - 2 samce+4 samice)
Sakura Red High (nieznana ilość)
Red Cherry (nieznana ilość)
Świderki, troszkę Zatoczków i Rozdętków.

Flora:
Żabienica amazońska
Hygrophila angustifolia
Rogatek sztywny (nie widać na foto*)
Myriophyllum tuberculatu red (nie ma na foto*)
Moczarka argentyńska (nie widać na foto*)
Subwassertang
Christmass moss
Peacock moss
Kryptokoryna Wendta "Brown"
Hemianthus callitrichoides
Najas guadalupensis
Lemna minor

Był też nurzaniec ale zastąpiły go inne rośliny.

*- Dopiero wczoraj wieczorem dodane do zbiornika. Fotka całości jest sprzed ok tygodnia.

Podłoże: Czerwona lawa wulkaniczna (3-6mm)

Filtracja:
Eheim 2232 (ceramika+gąbka)
FZN1 (ceramika+gąbka)

Oświetlenie:
DIVERSA OPTI PLANT + OPTI NATURAL (0,3W/L)

Grzałka: 50W (ustawiona tak by stale było 25 stopni.)


Pokarmy różnorodne. Nie trzymam się żadnych formułek i sam reguluję częstotliwość oraz jakość pokarmu.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 28 lip 2014 8:33 przez crosstowntraffic, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium wygląda ciekawe, ale dla kirysków (masz KIRYSKI a nie KIRYSY!!) podłoże jest za grube. Jeżeli masz możliwość, dosyp im przynajmniej w jednym miejscu w akwarium nieco bardzo drobniutkiego pasku.

Schowaj lepiej grzałkę, jeżeli możesz, bo razi na tylnej szybie.

Jestem ciekawa, czy moczarka nie będzie zachodzić glonami.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

Wiem. Ta grzała też mnie wkurza ale już niedługo lato i zniknie. A jest w tym miejscu bo tam akurat przebiegają strumienie z filtrów...I rzeczywiście KIRYSKI nie kirysy. Piasek będzie. Czekam już na dostawę. Taki czerwono brązowy. Pójdzie pod skałkę i do przodu bo to terytorium kirysków..
A co do moczarki to nigdy nie zaszła mi glonami. Jeszcze zanim ją wytłukłem healthosanem była wręcz idealna. Za to żabienica przez długi czas była w czarnych nitkach. Obecnie jest czysto a jeśli nawet coś gdzieś się pojawia to zaraz krewecie to usuwają.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Grzałkę śmiało mógłbyś 2-3cm nad dno dać, ciepła woda będzie odpowiednio sobie cyrkulować.
Akwarium ładne :brawo
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

Obrazek

Odrobina zmian.
Grzałka poszła precz, nadmiar roślin oddałem.
Kiryski też zmienią adres zamieszkania. Pierniki wykopują każdą roślinę której nie zakotwiczę a do tej pory oparła się im jedynie żabienica.
Dno i tak opanowały krewetki więc pusto nie będzie. Doliczyłem się ich około 80 sztuk. A to tylko te które udało się zwabić bananem na środek...ile siedzi w zakamarkach to nie mam pojęcia.
Obecnie jest już prawie trzy miesiące bez podmian i nawozów. Parametry wręcz idealne poza NO3, kolega wyliczył mi że mam ok 19ppm/L. Z tego co wyczytałem nie jest to żadnym problemem o ile nie przekroczą 50ppm/L.
Zresztą sytuację powinny poprawić Moczarka, Rogatek i Najas.
Wchłaniają dużo tego "nawozu".
Tak więc wygląda na to że założenia oparte o wiedzę zaczerpniętą z książki pani Walstad i waszych porad co do LT, przynoszą efekty.
Zobaczymy jak to będzie latem...prawdopodobnie z tyłu pokrywy zamontuję dwa wiatraczki, celem wspomożenia parowania wody.
Niestety na Aqua Medic Titan mnie nie stać ;)

EDIT:

Żabienica tak się rozpycha (rozprostowane liście mają już ponad 30cm) że dodałem suche gałązki wierzby mandżurskiej. Odsunęły liście od szyby czołowej i podniosły ponad Wendtii Brown.

Obrazek
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

Zaszło troszkę zmian.
Skałka choć bardzo mi się podobała, zabierała zbyt dużo miejsca. Zamieniłem więc ją na coś mniejszego i obecnie ten kacik wyglada tak:

Obrazek

Zdjęcia całości nie daję bo wisi z przodu kotnik do którego przeniosłem ikrę kirysków zanim ja krewetki powyżerały.
Nie chcę oddawać kirysków byle komu bo to ładne i zdrowe okazy i tak zwlekałem że doszło do tarła.

Mam tylko pytanie co do tej rośliny za tą grota..czy to Hygrophila Difformis? Wybaczcie jakość zdjęć ale niestety nadal nie dysponuję niczym co wykonałoby ładne i wyraźne zdjęcie w zbliżeniu.

Obrazek
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Mogę się mylić ale dla mnie to wygląda jak Ceratopteris siliquosa (Paprotnica).
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Moim zdaniem to jest któraś z paproci.

Zobacz tutaj:

http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... riowe.html
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

Kiryski zostały. Dostałem w międzyczasie jeszcze cztery Corydoras Aeneus Albino (niestety wszystkie pierniki się pochowały podczas sesji :/) i stwierdziłem że jednak dam więcej piasku i zostawię sobie te "prosiaczki" ;)
Niestety nie miałem pod ręką pożądanego koloru piachu więc dałem jasny. Wyszło to w sumie na korzyść bo rozjaśniło tamtą strefę akwarium.
Widoczny nad nią gąszcz z rogatka, moczarek i paprotnicy robi za kolonię krewetkom.


Obrazek


"Skład" na tą chwilę to:

Neon Innesa (8szt)
Rasbora Klinowa (8szt)
Kirysek Spiżowy (2szt)
Kirysek Mozaikowy (?) (3szt)
Otoski (8szt)
Gupik (1 Samiec z ostatniej selekcji i trzy samiczki od kolegi.)
Sakura Red High (nieznana ilość)
Red Cherry (nieznana ilość)
Świderki, troszkę Zatoczków i Rozdętków. Kontrolują je cztery Anentome Helena.

Flora to:

Żabienica Amazońska
Rogatek Sztywny
Moczarka Argentyńska
Moczarka Kanadyjska
Subwassertang
Christmass Moss
Peacock Moss
Kryptokoryna Wendta "Brown"
Kryptokoryna Wendta "Green"
Najas Guadalupensis
Lemna Minor
Ceratopteris Siliquosa

Osprzęt pozostał ten sam czyli FZN1+EHEIM 2232, światło 0,3W/L.
Parametry wody w normie. Tydzień temu zaczęło rosnąć NO3 więc zamiast sprawdzać czy się wyreguluje zrobiłem podmiankę 25%.
Wczoraj parametry znów wzorcowe.
NO3 skoczyło prawdopodobnie przez żarłoczność helenek. Zanim zauważyłem wyjadły prawie wszystkie zatoczki i rozdętki i większość świderków.
Zostawiłem cztery a drugie tyle oddałem koledze. Teraz populacja ślimaków powinna się wyregulować i będą lepiej oczyszczać dno z detrytusu.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium wygląda bardzo ciekawie. Piasek (jasny) dał sporo urozmaicenia na dnie i wyglada naturalnie.

Zbiornik jest miły dla oka. Dobrze, że zabrałeś w tej chwili gałęzie wierzby, bo wprowadzały nieco chaosu. A może są, tylko ich nie widzę?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

Mi tez one się gryzły ale szukałem metody na odsunięcie liści znad zwartek. Zabrałem gałązki bo i tak liście żabienicy rozłaziły się jak chciały. Nie mam na nią sposobu więc zostawię to w spokoju :)
Piaseczku jeszcze przybędzie bo to co wsypałem osiada i niebawem mało go zostanie u góry.
Dodatkowa korzyść z jasnego piasku to możliwość pooglądania żerowiska krewetek.
Fajnie wygląda te 50-60 sztuk zgromadzonych w jednym miejscu.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Liście żabienicy po prostu wycinaj u samego dołu, ograniczając ich ilość. Nie zrobisz tym żadnej krzywdy roślinie, wiem, bo sama muszę przycinać swoją 'Ocelotkę.

Krewetki są piękne, ale też mocno brudzą, więc ich ilość też należy kontrolować.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

Nom..i dlatego utrzymuję nadfiltrację i nawet zastanawiam się nad zmianą FZN1 na FZN3, przy czym smok zasysający byłby puszczony aż nad samo dno.
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

Po ostatnich problemach opisanych w innym temacie (Zdychające bez widocznego powodu krewetki) a także po sporym czasie spędzonym na lekturze i zbieraniu opinii, przeprowadziłem restart zbiornika.
Jedyny czynnik który pozostał a mógłby być powodem pomoru to podłoże.
Ponadto ile bym nie zasypał piasku kiryskom to i tak wszystko po jakimś czasie znikało pod grysikiem z lawy.
Postanowiłem zbliżyć zbiornik do biotopu AP. Krewetki I Red Moor pozostaną akcentem azjatyckim ale wydaje mi się że nie będzie to tak strasznie gryzło w oczy.

Tak więc zdobyłem w końcu piasek który wygląda najbardziej naturalnie i jest najbardziej zbliżony wizualnie do tych które oglądałem w internecie a używanych do biotopów AP.
W sumie dorwałem go przypadkiem od budowlańców którzy tynkują stację wodociągową koło mnie. Wygląda jak bardzo drobny piasek rzeczny i nie połyskuje jak te wersje sprzedawane na allegro, dzięki czemu mam nadzieję uzyskać stonowane oświetlenie i wydobyć kolorystykę roślin.
Obudowa zostanie wyklejona od wewnątrz folią odblaskową samoprzylepną.
Filtracja bez zmian.
Z obsady znikną Razbory Klinowe (Azja) a zastanawiam się co dać w zamian...Bystrzyk Amandy lub Zwinnik Blehera...?
Z roślin pozostanie Żabienica, Zwartki i Najas..Dojdą mchy na korzeń i być może coś jeszcze w tle..
Za jakiś czas wrzucę fotki..
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

Tak więc zmiany wykonane. Nie do końca udało się dotrzymać warunków biotopu bo część roślin nie pochodzi z AP, a że dostałem je praktycznie za darmo to żal byłoby się tego pozbyć, tym bardziej że dorodne.

Obrazek

Jako dodatek do fauny dołączyły Pielęgniczki Kakadu. Na razie parka ale jak nie będą wojować z resztą to dodam jeszcze dwie samiczki aby był haremik.
Samiczka dość odważna, prawie od razu zaczęła buszować po zbiorniku, samiec odrobinę spłoszony ale przy karmieniu zaraz wylazł spod korzenia i już hasa do woli.

Obrazek

Pojemność i oświetlenie oraz filtracja nie uległy zmianie. Okleiłem tylko pokrywę folią odblaskową samoprzylepną. Wygląda jak ta spożywcza i połysk ma ten sam.
Korzeń dopadłem przypadkiem na olx-ie i mam wrażeni że kobieta nie bardzo miała chyba świadomość ile on jest warty.
Na Allegro, takie duże i rozłożyste sztuki chodzą od 70-100zł...ja dałem tylko 20.
Na korzeń poszła spora kępa mchu (kolejne podejście do tematu mchów które za nic nie chcą się u mnie rozrosnąć) i Subwassertanga.
Z tyłu najbardziej wyrośnięte Zwartki, Nurzaniec, Kryptokoryna, Żabienica Amazońska i... no właśnie tu poproszę kogoś bardziej doświadczonego o pomoc. Pani od której brałem rośliny twierdziła że to odmiana Żabienicy a potem że to jednak Lotos..
Oto fotka, może ktoś coś wyjaśni na temat tej rośliny.

Obrazek

Link do większego rozmiaru: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/09b ... 46975.html

A tu już fotka całości:

Obrazek

Proszę mnie nie opierniczać za te korzenie co powyłaziły. Posadzone było dobrze tylko te małe pierniki (kiryski) wszystko rozparcelowały po swojemu.
Natomiast ryby wpuściłem szybko bo wykorzystałem przy restarcie ponad połowę "starej" wody.
Po prawej zrobiłem azyl dla pielęgniczek, zaciemnione miejsce z ciemnym podłożem i korzeniem.

Podsumowanie:
Obsada:
Parka Kakadu (będzie harem)
7x Neon Innesa
8x Otosek
7x Gupik Endlera
3x Kirysek Pstry
2x Kirysek Spiżowy
4x Kirysek Albino
plus ok. 60 Red Cherry.

Flora:

1x Kryptokoryna Karbowana
2x coś...Żabienica?
2x Zwartka Wendta Brown
1x Żabienica Amazońska
4x Nurzaniec
3x Zwartka Wendta Green
Mech Jawajski + Mech...jakiś.
Subwassertang
Najas Guadalupensis (kępa)
Rogatek Sztywny (kępa)
Ponikło Igłowate (kępa)

EDIT/
Do obsady dołączyła parka Amano z likwidowanego przez kolegę zbiornika, oraz trzy sadzonki Acorus Gramineus Pusillus.
Ostatnio zmieniony 13 lip 2014 20:06 przez crosstowntraffic, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ