Silikonowe tło strukturalne

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Sepher
Początkujący pomocnik
Posty: 456
Rejestracja: 06 sty 2010 11:01

Post autor: Sepher »

Ehh, te czasy w przedszkolu, też podobne rzeczy robiliśmy ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pierwszy test tła silikonowego w akwarium jest negatywny.
Przypominam: tło od początku utwardzenia się silikonu, czyli od grudnia, jest w wodzie. Leżało sobie zanurzone w korytku z wodą, którą co pewien czas (co 2 tyg) wymieniałam całkowicie i płukałam tło.

Wczoraj tło postawiłam w przygotowanym akwarium, zalałam je wodą, posadziłam mikrosorum w przyssawkach, na dno zbiornika dałam mech i 15 malutkich krewetek. Po 24 godzinach przeżyło tylko kilka (4).

Czyli tło coś wydziela. Wymieniłam 85% wody, zostawiłam te cztery krewetki dalej i zobaczę, co się będzie działo.

Do tematu powrócę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

Moja sugestia, musisz zmienić silikon.
Ten z pierwszej próby to akryl a więc nie może przebywać w ogóle w wodzie.
Nie wiem jaki jest ten drugi ale być może też na bazie akrylu i to spowodowało oddanie do słupa szkodliwych substancji. Mało tego, warstwa silikonu żeby stała się całkowicie obojętna potrzebuje nawet 10 dni na utwardzenie. Wiąże w kilkanaście godzin, to fakt ale potrafi wydzielać kwas octowy (Silikony sanitarne) i dwa tygodnie podobnie będzie z innymi substancjami.
Jedyne co się nadaje to wg mnie Soudal Akwaria/Gabloty.
Nie zawiera rozpuszczalników i po utwardzeniu jest całkowicie obojętny dla fauny i flory.
Gorzej z ceną i dostępnością.
Jest trzy razy droższy od zwykłego i mało gdzie go mają.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Remiku, silikonu zmieniać nie będę, bo to tylko eksperyment.

Zdania są podzielone, niektórzy twierdzą, że silikon sanitarny może być użyty w wodzie, inni że nie. Oczywiście masz rację co do wydzielania szkodliwych substancji, po to przecież moczę tło od miesięcy.

Jeżeli użyłabym silikonu akwarystycznego (takiego, jakim się klei akwaria) pewnie efekt byłby inny, ale i koszty znacząco wyższe.

Zaczekam jeszcze jakiś czas, zobaczę, jak się zacznie "zachowwać" tło wystawione w akwarium na słońce.

Eksperyment trwa.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

Ach sooo :) Myślałem że to ma być rozwiązanie docelowe.
Ciekaw jestem w takim razie efektów końcowych.
O ile dobrze pamiętam z zajęć o wykończeniach, to oprócz akwarystycznego, każdy silikon czy uszczelniacz po zaschnięciu nadal jest toksyczny. Ciekawe czy stale czy to zanika.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

No właśnie, sprawdzę tę szkodliwość.


W ostateczności tło będzie używane poza akwarium, jak zewnętrzne. I też nieźle wygląda, bo już sprawdziłam.
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2014 9:28 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

No a jeszcze z tylnym podświetleniem..fajnie, fajnie :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ostatecznie tło wyjęłam z wody i obecnie się suszy. Będzie mi służyło tylko jako zewnętrzne, jak założę akwarium na balkonie - dam zdjęcia.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ